fbpx

Resim: Trixieliko

Her türlü tesellinin kaynağı olan Tanrı’ya, merhametli Baba’ya, Rabbimiz İsa Mesih’in Tanrısı ve Babası’na övgüler olsun! Kendisinden aldığımız teselliyle her türlü sıkıntıda olanları teselli edebilmemiz için bizi bütün sıkıntılarımızda teselli ediyor. Çünkü Mesih’in acılarını nasıl büyük ölçüde çekiyorsak, Mesih sayesinde büyük teselli de buluyoruz. —2.Korintliler 1:3–5

Sonsuz Tanrı bizim benzeyişimizi alarak yeni doğmuş, savunmasız bir bebek olarak dünyaya geldi. İsa her şeyi kendisiyle barıştırma görevi için geldi (bkz.2.Korintliler 5:19). Bu nedenle, sadece kendi öykümüzde değil, acı çeken başka insanların öyküleriyle birlikte yaşadığımızı hatırlayarak teselli buluruz. İmmanuel bizimle birlikte olmak için geldiği zaman, başka bir insanın öyküsü dünyada başlamış oldu. O’nun öyküsü –yaptıkları ve bunların sizin için anlamı– teselli olmanız için size her türlü iyi nedeni sağlar. Üstelik Tanrı da teselli bulmanızı istemektedir. O sizin Babanız’dır, Dostunuz’dur, Savunucunuz’dur ve acı verici geçmişiniz de dahil olmak üzere size dert olan hiçbir şeye kayıtsız değildir. Bunun değerini bilin.

Mesih’in ve O’nun sevgisinin değerini takdir ettikçe, sizi sevdiğine güven duyduğunuz için teselli buldukça, başkalarını da sizi rahatlatan aynı gerçeklerle teselli edebilirsiniz. Tanrı’nın sizin öykünüzü kullanmasının bir yolu budur. Acı verici bir geçmişiniz var ama sizinle ilgili tek gerçek bu değildir. Yaşamınızdaki başka insanların acı verici gerçekleri olabilir ama onlar hakkındaki tek gerçek bu değildir. Şu da gerçektir: Bizler Tanrı’nın O’nun sesini işiten ve karşılık veren herkes için kendisinin merhamet ve teselli sahibi olduğuna dair çağrı yaptığı bir zamanda yaşıyoruz. Müjde mesajının tesellisi budur. Bütün dünya için iyi haberdir. Ve kişisel anlamda bir iyi haberdir.

Bu mesaj tüm dünyaya yayılsa da, insanların bireysel yaşamlarına dokunur ve ayrıntılarda bizimle buluşur. Tanrı yaşamınızın ayrıntılarında sizinle buluşmuştur. Geçmişin getirdiği acılar için size kişisel teselli sunmuştur. Bir noktada siz de bu teselliyi başkalarına verme fırsatına sahip olacaksınız. Bu tatlı ve onurlu bir ayrıcalıktır: Tesellinin kaynağı olan Rab, teselli ettiği insanları başkalarına teselli olmaları için kullanmaktadır. Mesih’in tesellisiyle birbirimizi kutsamamız, bizim ailemizin bir özelliğidir. Bu bizim için normal bir etkinliktir. Şu anda gözyaşları döküyor olsak da, Mesih’in onları sonsuza dek sileceği vaadinden ötürü şimdi onları umutla siliyoruz. Başkalarının gözyaşlarını ve acılarını gördüğünüzde, onları–hem kelimenin tam anlamıyla hem de mecazi anlamda– silebilirsiniz. Sizi teselli eden ve tesellisini sizin aracılığıyla başkalarına sunan Mesih’i hatırlayarak ve O’na işaret ederek, onları teselli edebilirsiniz.

Sizin bir teselli hizmetiniz var.


Geçmişinizde neler olduğunu düşündüğünüzde, Tanrı sizi nasıl teselli etti? Mümkün olduğu kadar ayrıntılı olmaya çalışın. Tanrı’nın kimliği ve yaşamınızdaki etkisi sizi özellikle nasıl teselli ediyor?