fbpx

Resim: Priscilla Du Preez

Tanrı eski zamanlarda peygamberler aracılığıyla birçok kez çeşitli yollardan atalarımıza seslendi. —İbraniler 1:1

Kutsal Yazılar başlıca insanın Tanrı hakkında inanması gerekenler ile Tanrı’nın insandan istediği görevler hakkında bilgi verip öğretmektedir. Bu bilgiyi kendi başımıza keşfedemeyiz. Kendi aklımızla ya da anlayışımızla bunu bulamayız. Bu bilginin bize Tanrı tarafından açıklanması gerekiyor. Şükrolsun ki Tanrı Kendi kişiliği ile isteği hakkındaki bilgisini bize iletmiştir.

Tanrı bazı bilgileri yarattığı dünya aracılığıyla iletiyor. Bu O’nun “görünmeyen nitelikleri”, “sonsuzluğu ve Tanrılığı” (Romalılar 1:20) hakkındaki bilgilerdir. Bununla birlikte günahın dünyaya girmesinden dolayı bu açıklama bozulmaya başlamış ve okunması zorlaşmıştır. Dahası zihinlerimiz karardı ve Tanrı’nın doğadaki el yazısını doğru bir şekilde yorumlayamaz olduk. Bazı mesajlar hâlâ duruyor ama biz net olarak okuyamıyoruz.

Günaha düşmemizin bir sonucu olarak, Tanrı’nın mesajını doğaüstü bir yolla “tekrar yazması” gerekti. Doğamızın bozulmasından dolayı ihtiyacımız olan bilgi sadece doğaüstü bir açıklama yoluyla bize verilebilir. Sadece bilginin tekrarlanması değil, Tanrı’nın ayrıca bu bilgiyi bizim için açıklamasına ve O’nun hakkındaki yanlış düşüncelerimizi düzeltmesine ihtiyacımız vardır. Bundan başka günahından ve Tanrı’nın gazabından kurtarılmasına ihtiyacı olan günahkâr insana Tanrı lütuflu bir şekilde konuşuyor. Değişmeye ihtiyacımız olmakla beraber Tanrı’nın esinlemesi şimdi merhameti ve bağışlayıcılığı hakkındadır. Ayrıca bu değişiklikleri sağlayan, Tanrı’nın kullandığı araç oluyor. Bu yüzden Tanrı’nın konuşmuş olması bizim için çok önemlidir.

Kutsal Kitap’ta Tanrı’nın sözlerine sahibiz. Tanrı’nın ne söylediğini bilmemizin tek yolu sözlerini yazdırmış olmasıdır. Yukarıdaki ayet Tanrı’nın bunu “eski zamanlarda ve çeşitli yollarla” yaptığını yazıyor. Sözlerini basitçe yazması için bir makine gibi kullandığı birisine dikte etmedi. Mesajı insanlar için; Tanrı yazma işleminde anlayışları ile deneyimleriyle beraber insanlar kullandı. Onları yapmalarını istediği iş için hazırladı. Onlara ayrıca Kutsal Ruh’un yardımını vererek O’nun istediği şeyleri yazmalarını garanti altına aldı. Tanrı makinelere değil, insanlara konuştu.

Tanrı “konuşmak” için değişik durumları kullanmıştır. Kutsal Kitap Tanrı’nın insanlar için yaptığı birçok şeyi kaydetmiştir. Bu başarılar Tanrı ile isteğinin açıklamasıdır. Ama Tanrı kendimiz için bu hareketlerin ne anlama geldiğini anlamakta bizi yalnız bırakmadı. Bize ayrıca bunların yorumlarını verdi. Tanrı yaptıkları aracılığıyla konuştu ve bize onları yorumluyor. Tanrı Kendisi hakkında anlamamız gereken şeyleri bize anlatıyor.

Lütuflu Tanrı’nın Kutsal Kitap’ta söylediği her şey bizim günahlı insanlar için yazıldı. Tanrı bizi kurtarmak için neler yaptığını anlamamız ile bu kurtarıcı Tanrı’ya inanmamız için Kutsal Kitap’ı yazdırdı. Tanrı bu Kitap’ta sana konuşmuştur. O’nu duydun mu? O’na iman ettin mi? O’nu duymaya devam ediyor musun?

Tanrı konuşmuştur!