fbpx

Resim: Veranika Litvinok’s Images

Ey halkım, her zaman O’na güven; içini dök O’na,nçünkü Tanrı sığınağımızdır.— Mezmur 62:8

En son ne zaman davet aldığınızı düşünün. Belki bir arkadaşınızın evinde yemeğe, doğum günü partisine ya da düğüne davet edildiniz. Nedaveti olursa olsun, davet almak güzeldir çünkü sizin istendiğiniz anlamına gelir. Dahil edilmişsinizdir. Varlığınız sizi davet eden kişi için  önemlidir.

Kutsal Kitap’ta Tanrı, halkını kendisine davet etmek için tekrar tekrar yollar bulur. Davet O’dan geldiğinde de benzer sonuçlara varabiliriz. Bizim O’na gelmemizi istemektedir. Bizi planlarına dahil etmeyi arzulamaktadır. O’nun yanındaki varlığımız kendisi için önemlidir.

Bugünkü Kutsal Yazı okumamızda belli bir davet almaktasınız. Bu içinizi (yüreğinizi) dökme davetidir. Bizim alışık olduğumuzdan farklı bir davettir. Bu davet bize neler söylüyor?

İlk olarak, bu davet yüreğinizin dolu olduğunu ima ediyor. Eğer siz de benim gibiyseniz, yüreğinizde karmakarışık duygular, korkular, kuşkular ve özlemler vardır. Oradaki her şey hoş değildir. Mantıklı değildir. Karman çormandır. Darmadağınıktır.

İkinci olarak, Tanrı yüreğinizin karman çorman ve darmadağınık olduğunu bilmekte ve yine de sizi davet etmektedir. Bu bize O’nun hakkında çok şey anlatıyor. Tanrı size, “Yüreğine çekidüzen ver ve sonra onu bana dök” demiyor. Davetinde böyle bir şart koşmuyor. Bunun yerine, O’na olduğunuz gibi gelebilirsiniz. Olmayı dilediğiniz ya da olmanız gerektiğini düşündüğünüz bir şekilde Tanrı’ya gelmek zorunda değilsiniz. Şimdi olduğunuz gibi gelin.

Üçüncü olarak, mezmur yazarı her zaman Tanrı’ya güvenmeyi söylüyor. Tanrı her zaman güvenilirdir. Yüreğinizdekiler O’na güvenle teslim edilebilir.

Bu ruhsal okumalarımıza başlarken, bütün bunları toparlayalım. Sizi dinlemek isteyen bir Tanrınız var. Yüreğinizdekileri, geçmişten gelen ve içinizde taşıdığınız tüm o duyguları ve yaraları zaten biliyor. Orada olanları önemsiyor ve siz bunlarla yüzleşirken size yakın olmak istiyor. Yüreğinizi O’na emanet edebilirsiniz. Dağınıklığınızı O’na emanet edebilirsiniz. Hatta, Tanrı o denli güvenilirdir ki, mezmur yazarı O’nun için emin bir yer anlamına gelen sığınak ifadesini kullanıyor. Kendisi sizin için güvenli bir yerdir. Bu kitabı okuma, üzerinde derinlemesine düşünme ve dua etme sürecini, yüreğinizi Tanrı’ya dökme süreci olarak görün. Tanrı her gün sizi kendisine gelmeniz için davet edecektir. Bu davete karşılık verdikçe, sizi seven Tanrı’nın emin sığınağında olduğunuza güvenin.


Yüreğinizi dökmeniz yönündeki bu daveti almak size nasıl geliyor?