fbpx

Resim: Ale-ks

Hazırlayan: Haluk Yılmaz

Bütün varlığınızla ve yüreğinizle biliyorsunuz ki, Tanrınız RAB’bin size verdiği sözlerden hiçbiri boş çıkmadı; hepsi gerçekleşti, boş çıkan olmadı. — Yeşu 23:14

Eskiden Fenerbahçe Stadyumu’nun yakınında, Kadıköy’de yaşıyordum. Çoğu zaman televizyonda görmekten önce pencereden bir gol sesi duyabilirdik. Bir yıl, Fenerbahçe’nin sezonu kazanması için yapması gereken tek şey şampiyon olmaktı. Ama bu gerçekleşmedi… İnsanlar üzgündü… işler karıştı. Kelimenin tam anlamıyla. Çöp konteynerleri ateşe verildi ve insanlar parkta ayaklandı. Pencerelerimizi kapatmak zorunda kaldık çünkü biber gazı içeri sızıyordu ve küçüklerimizi etkiliyordu.

Bunu ne öğreniyoruz? İnsanlar kaybetmeyi sevmez. Başarısızlığa alerjimiz var. Bu günlerde, ebeveynler genellikle yenilginin acısını almayı istemiyorlar, ancak gerçek şu ki, hepimizin bir şeyde başarısız olmaya mahkum olduğumuzdur. Bu hayatın bir parçasıdır. İnsan deneyiminin bir parçasıdır.

Peki Tanrı ne hakkında? O başarısız olabilir mi? Onun insanları başarısız olabilir mi?

İsa çarmıha gerildiğinde, birçok insan Onunla alay etti; başkalarını kurtarabildiği halde diğer insanları neden kurtaramadığını sordular (Matta 27:42). Birçok insan mevcut duruma baktı ve sanki Tanrı kaybetmiş gibi göründü.

Habakkuk adlı bir peygamber, kötülerin neden başarılı gibi göründüğünü ve adaletsizliğin hüküm sürdüğünü, Tanrı’nın kendi halkının acı çektiğini sorduğunda doğrudan Tanrı’ya sordu (Habakkuk 1:2-4). Tanrı’nın Habakkuk’a verdiği cevap, Tanrı’nın planına güvenmektir. Bu arada, doğru olmak isteyen insanlar Rab’bin emirlerine göre yaşamaya devam etmelidirler. Habakkuk, koşullar ne olursa olsun veya görünüşler ne olursa olsun, Rab’bin onlara başarı getireceğine inanacağını sonuçlandırdı.

Musa’nın yerine geçen lider, Yeşu da halkına Rab’be güvenmelerini önerdi. Ölümün eşiğindeyken, halkına şöyle dedi:

“Bütün varlığınızla ve yüreğinizle biliyorsunuz ki, Tanrınız RAB’bin size verdiği sözlerden hiçbiri boş çıkmadı; hepsi gerçekleşti, boş çıkan olmadı.” Yeşu 23:14

Mesele şudur: Tanrı’nın halkı bazen kaybedebilir. Zaman zaman ezilebilir veya mağlup olabilirler, ancak bu geçici bir durumdur. Rab, insanları beklemeye ve O’na güvenmeye çağırır. İnsanlar İsa’nın çarmıha gerildiğinde kaybettiğini düşündüler, ancak İncil’in mesajı üçüncü gün dirilerek mezardan galip çıktı. Dahası, bir gün, İsa’nın dönüp nihai zafer kazanacağını ve O’na inanan herkesin de kazanan olacağını biliyoruz!


Neden İsa? Çünkü O nihai kazanan!