fbpx

Resim: Randy Colas

Tanrı adil bir yargıçtır, öyle bir Tanrı ki, her gün öfke saçar. —Mezmur 7:11

 

Tanrı her işi, her gizli şeyi yargılayacaktır, ister iyi ister kötü olsun. —Vaiz 12:14

İçinde yaşadığımız dünyada her gün birçok suçlar işlenir: hırsızlık, cinayet, şiddet ve bunlara benzer şeyler yaşanır. Düzeni korumak ve masum insanları korumak için suçlular yasa aracılığıyla yargılanır ve cezalandırılır. Yargıçlar yargılarında hatalar yapabilir ve suçsuzu cezalandırıp suçluyu haklı çıkarabilirler. Hatta zaman zaman bilerek yanlış yargıda da bulunabilirler.

Ama Tanrı adil bir Yargıç’tır. Kutsal ve günahsızdır. Yeryüzündeki yargıçlar haksız yargıda bulunsalar bile, Tanrı her zaman dürüst bir şekilde yargılar. Hiçbir zaman haksız bir şey yapmaz. Tanrı’nın bütün buyruklarının yazılı olduğu bir yasası vardır ve o da Kutsal Kitap’tır. Tanrı bu yasa aracılığıyla bütün insanları yargılayacaktır ve her birini yaptıkları işlere göre ödüllendirecektir.

Siz belki hiçbir zaman bir adam öldürmediğiniz ya da bir şey çalmadığınız için Tanrı’nın yasasının sizi etkilemediğini düşünüyorsunuz. Ama Tanrı’nın önünde, öfke, onursuz davranışlar ya da yalan gibi küçük bir itaatsizlik bile suçtur. Kutsal Kitap bizlere Tanrı’nın küçük büyük, iyi kötü, gizli ya da açık her işi yargılayacağını söyler. Tanrı şiddetle ve adil bir şekilde yargılayacaktır.

Tanrı kimsenin suçlarından ötürü ölmemesi için herkese tövbe etme fırsatı vermiştir. Tanrı herkesin doğru bir yaşam sürmesini ister ve böyle yaparlarsa bir ödül alabilirler. Yargıda aklanmak ve bir ödül almak istiyorsanız Tanrı’nın yasalarını bilmeli ve onlara göre yaşamalısınız.

1. Neden bir yargıca ihtiyacımız var?
2. Tanrı’nın yargısından ne şekilde kaçabiliriz?