fbpx

Resim: Ikostudio

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Efesliler 5:20; Filipililer 4:6; Mezmur 135:1–16

Her durumda şükredin. Çünkü Tanrı’nın Mesih İsa’da sizin için istediği budur.1.Selanikliler 5:18

Tanrı’nın çocukları olan bizler için bu sadece bir öneriden çok daha fazlası olmalıdır. İçimizde Tanrı’nın iyiliğini yaşadığımızdan ötürü şükreden bir tutum yaşamlarımızda doğal olarak görülmelidir. Bazen şükredecek bir şey bulmakta zorlanırım. O zaman Golgota’ya yeniden bakıp Tanrı’nın benim için sağladığı şeyler üzerinde düşünmem gerekir.

Tutumumuzun minnettar olup olmaması, farkına vardığımızdan çok daha fazla belli olmaktadır ve etrafımızdaki insanlar üzerinde bir etkisi vardır.

Büyürken, üzerimde kalıcı bir etkisi olan iki komşumuz vardı. Birincisi, konuşurken her zaman olumsuz şeylere odaklanıyordu. Her zaman kuraklık vardı, ya da bahçesindekiler gerektiği gibi büyümüyordu ya da hükümet git gide daha kötüye gidiyordu vs. vs. Onun yanından ayrıldığımda moralim bozulmuş ve üzgün olurdum. İkinci komşunun hayatında bol bol sıkıntılar olmuştu. Hayatının büyük bir çoğunluğu boyunca parasal ve fiziksel sorunları olmuştu ancak şikâyet ettiğini hiç duymadım. Nasıl olduğunu sorduğumda genelde içten bir gülümsemeyle, “Minnettar olacak çok şeyim var” derdi. Minnettarlığın, bol miktarda varlığa sahip olmak değil, bir tutum olduğunu kendi örneğiyle gösteriyordu. Her durumda şükrederek anahtar ayetimizin bir örneği oluyordu.

Bizler de bugün bereketlerimizi sayıp, “Evet, minnettar olmak için çok şeyim var” diyelim. Kendi tutumunuzun büyük bir olasılıkla başka birisinin tutumunu etkileyeceğini unutmayın.


Eğer kalbiniz Tanrı’ya minnettarlık doluysa, bunu kendinize saklamayın!