fbpx

Resim: liseykina

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Vaiz 12

Her şey duyuldu, sonuç şu: Tanrı’ya saygı göster, buyruklarını yerine getir, Çünkü her insanın görevi budur. Tanrı her işi, her gizli şeyi yargılayacaktır, İster iyi ister kötü olsun. Vaiz 12:13, 14

Sonsuzluk nedir? İnsanoğlu sonsuzluğun ne olduğunu gerçekten anlayamaz ama deneyelim.

Yeryüzünün çapı yaklaşık 40.000 kilometredir. Yeryüzünün tümünün kumla kaplı olduğunu ve her milyon yılda bir küçük bir kuşun gelip bir kum taneciğini götürdüğünü varsayalım.

Bu anlatılamayacak kadar yavaş süreçle bile bu büyük kum yığını sonunda ortadan kalkardı. Ama sonsuzluğun sonu olmaz. Sonsuzluğun sonu yoktur. Hepimiz sonsuzluğa doğru ilerliyoruz ve kurtulanlar için cennet ve kayıp olanlar için cehennem olmak üzere tüm insanların gideceği sadece iki yer vardır.

Daha önce, yeryüzündeki tüm sular mürekkebe ve tüm çelik de kaleme dönüştürülse, cennetin görkeminin yazılamayacağı ya da cehennemin dehşetlerinin yarısının bile anlatılamayacağı söylenmişi.

Tanrı, Sözü’nün gerçeğini anlamamıza yardım etsin. İbraniler 9:27, “İnsanın bir kez ölmesi, sonra da yargılanması kaçınılmaz olduğu gibi” der. “Her şeyin sonu yakındır. Bu nedenle, sağduyulu olun ve dua etmek için ayık durun” (1.Petrus 4:7). Dünyaya İsa’yı anlatalım. Zaman kısalıyor. Kurtuluş günü bugündür.


Kendimize sonsuzluğu nerede geçireceğimizi sormalıyız.