fbpx

Resim: marcelkessler

Bir kimse Mesih’teyse, yeni yaratıktır; eski şeyler geçmiş, her şey yeni olmuştur. — 2.Korintliler 5:17

İmanlılar için temel ruhsal gerçeklik, Mesih’in bizleri kendisine getirmesidir. Bugünkü ayet, işte o dili kullanıyor: “Bir kimse Mesih’teyse…” İmanla O’na baktığımız ve çarmıhtaki ölümüyle günahlarımızı bağışladığına güvendiğimiz zaman, bizler Mesih’teyiz. Ve eğer Mesih’teyseniz, yeni bir yaratıksınız.

Ben yirmi yaşıma bastığım ay Hristiyan oldum. O zaman Kutsal Kitap’ı hiç bilmezdim ve bugünkü ayeti ilk kez okuduğum zamanı hatırlıyorum. Ayeti araba kullanırken, önümdeki arabanın arkasındaki çıkartmada görmüştüm. O zamandan bugüne neredeyse yirmi yıl geçti ama o anı hâlâ canlı bir şekilde hatırlıyorum, çünkü ayet beni heyecanlandırmıştı. Yepyeni olma düşüncesi benim için harika bir haberdi.

Başınızdan acı verici bir olay geçmişse ya da acı verici bir geçmişle yaşamışsanız, bu ayet size hiçbir şeyin veremeyeceği umudu verir. Neden? Çünkü her şeye yeniden başlamayı anlatır. Eski şeyler geçmektedir. Yeni olan gelmiştir. Bu ikinci bir fırsattır. Üstelik bunun doğru olması için yapmanız gereken hiçbir şey yoktur. Yeni gerçekliği ifade eden ayete dikkat edin: Mesih’teyseniz, yeni bir kişisiniz. Bu kadar basittir. Bu kadar muazzamdır.

Bugünkü metin, en sevdiğim Noel ilahilerinden biri olan “Ey, Kutsal Gece” ilahisini aklıma getiriyor. Bu ilahinin bir kıtasında şöyle diyor:

Nicedir dünya günah ve hatayla hasret çekiyor,
Ama O görününce canlar kıymetini buluyor.
Bir umudun heyecanıyla, bitap dünya seviniyor,
Çünkü ötede yeni ve görkemli bir gün doğuyor.

Bu kıta, Mesih’in bir insanı acı verici geçmişinden kurtarıp kendi öyküsüne getirmesini bir başka şekilde tanımlıyor. Size açıklayayım.

Yaşamınız nicedir günah ve hatayla hasret çekiyordu. Hasret çekmek, özlem içinde acı çekmektedir. Günah ve hatadan –ya kendinizin ya da başkalarının sizi etkileyen günahlarından ve hatalarından– ötürü acı çekiyordunuz. Acılarınızdan ötürü “bitap” hâldeydiniz. Ama sonra Mesih görünüyor! Cebrail tarafından müjdelenen Mesih, bakire Meryem’den dünyaya geliyor. Sizi günahınızdan ve acılarınızdan kurtarmak amacıyla göründüğü için canınız şimdi kendi kıymetini biliyor. Siz onun için değerlisiniz. Yaşamınız Tanrı için önemlidir ve bu yüzden, biricik Oğlu’nda yeni yaşama kavuşmanız için O’nu göndermiştir.

“Çünkü ötede… doğuyor.” Ötede demek, “orada” demektir. Bu ifade acı verici bir geçmişle yaşamanın verdiği hissiyatı iyi bir şekilde ifade ediyor çünkü yeni olan sanki “orada” ve erişiminizin dışındaymış gibi gelebilir. Ama ötede … doğuyor! Peki ama doğan nedir? Yeni ve görkemli bir gündür.

Sizin yeni öykünüz budur. Mesih göründüğü zaman, yaşamınızda görkem doğdu. Geçmişiniz geçip gidiyor. İşte, siz Mesih’tesiniz ve O’nun öyküsü şimdi sizindir.


Kendinizi bir başkasının öyküsünde düşünmeye alışmanız gerekir. Bunu yapmak Müjde’nin iyi haber olmasının bir yönüdür: Hayatınızın geçmişte, şimdi ve gelecekte nasıl olduğunu, olacağını ve olabileceğini belirleyen sadece siz ya da sizin hikayeniz değildir.