fbpx

Resim: natthawut

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: 2.Timoteos 2

Ama çocuklarını bağrına basan bir anne gibi size şefkatle davrandık.1.Selanikliler 2:7

Tüm insanların kalpleri şefkatin özlemini çeker. Biz sevmek, sadece sevmek için değil aynı zamanda sevilmek için de yaratıldık. Haşinlik bize acı verir. Yumuşaklık hayatımızda ılıman bir yaz etkisi yapar. Sıcak, besleyici etkisinin altında içimizde güzel şeyler gelişir.

Bir örnek olan fıstık ağaçları dikip bu şekilde büyümelerini sağlamak istiyorduk. Ağaçlardan biri aşı yerinin altından kırılmıştı ve aşılanmamış kökten büyümeye başlamıştı. Bunun üzerine kökten çıkan gövdeye bir tomurcukla aşı yaptım. Ağaçları sularken bu tomurcuğun tuttuğunu ve büyümekte olduğunu gördüm. On beş, yirmi santim uzunluğunda çok ince bir filiz vermişti. Bu başarıdan ötürü kendimi çok iyi hissettim ve etrafındaki diğer dalları kesmek için eğildim. Traktöre dönmek üzereyken, o ince küçük filizi dikkatsizce ezip kırdım. Ağaç bahçesinin bakıcısı olarak, o taze, körpe dala karşı daha dikkatli olmalıydım, o zaman büyük bir olasılıkla büyür ve sonraki yıllarda meyve verirdi.

Yumuşaklığa özellikle ihtiyacı olan birçok insan vardır. Etrafımızdaki insanların çoğunun gizli yüklerini bilemeyiz. Her gün karşılaştığımız insanların bazılarının kalplerinde gizli acılar vardır. Bütün acılar insanların yüzlerinden belli olmaz, bazen gülümseyen yüzler acı yüklü kalpleri gizler. Efendimiz İsa’nın da en derin acı deneyiminden geçerken sevgi dışavurumunun özlemini çektiğini ve dostları bunu O’na sağlamadıklarında ne kadar büyük bir üzüntü duyduğunu hatırlıyoruz.

İnsanlara yumuşaklıkla davranmakla hiçbir zaman kaybedemeyiz. Bunun zamansız olacağı bir gün ve hoş karşılanmayacağı bir yer yoktur. Kimseye bir zararı olmaz ve birisini ümitsizlikten kurtarabilir.


Öyleyse, Tanrı’nın kutsal ve sevgili seçilmişleri olarak yürekten sevecenliği, iyiliği, alçakgönüllülüğü, sabrı, yumuşaklığı giyinin. Birbirinize hoşgörülü davranın. Birinizin ötekinden bir şikâyeti varsa, Rab’bin sizi bağışladığı gibi, siz de birbirinizi bağışlayın. — Koloseliler 3:12, 13