fbpx

Resim: Canva

Rab’de her zaman sevinin; yine söylüyorum, sevinin! — Filipililer 4:4

Kutsal Kitap’tan kaynaklanan sevinç, Hristiyan inancının temel bir unsurudur. Ancak bazen yanlış anlaşılarak mutluluk ile karıştırılır. Kutsal Kitap’ta sevinç mutluluktan çok daha derin ve anlamlı bir duygu olarak karşımıza çıkar. Mutluluk genellikle gelip geçicidir ve dış koşullara bağlıdır, oysa Kutsal Kitap’tan kaynaklanan sevinç Tanrı’nın karakterine ve vaatlerine dayanır. Sevinç, İsa’nın güzelliğini ve harikalarını imanla görmenin getirdiği derin, ruhsal düzeyde gerçekleşen bir mutluluktur. Tanrı’nın iyiliğini, lütfunu ve O’nda sahip olduğumuz umudu fark etmenin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Kutsal Kitap’ta söz edilen sevinç dış koşullar sayesinde değil, dış koşullara rağmen duyulan bir sevinçtir. İsa’nın vaatlerine odaklandığınızda O’nun adına acılara, hakaretlere ve iftiralara bile katlanmak bir sevinç kaynağıdır. Elçi Pavlus Roma’da ev hapsinde olmasına rağmen Filipi’deki Hristiyanlara ‘Rab’de her zaman sevinin; yine söylüyorum, sevinin!’ diye öğüt vermiştir (Filipililer 4:4). Mezmur 32’de sevincin kaynağı açıkça ifade edilir: ‘Ne mutlu isyanı bağışlanan, günahı örtülen insana!’ Gerçekten de evrenin yaratıcısı yüce Tanrı’nın günahlarımızı bağışladığını bilmekten daha sevindirici ne olabilir!

Dış etkenlerden ya da duygularımızdan değil, İsa’nın müjdesinden kaynaklanan bu sevince siz de sahip olabilirsiniz. İncil’de kaydedilen İsa’nın sözlerini okuyarak ve O’nun yaşamı ve sözleri üzerinde düşünerek buna başlayabilirsiniz. Bir Hristiyan’dan sizinle beraber İncil’i okumasını ve İncil’in mesajını anlatmasını rica edebilirsiniz. Unutmayın ki, siz Tanrı’yı henüz tanımasanız bile O size tanıyor ve iyiliklerini şimdiden hayatınızda gösteriyor. Şu anda bu yazıyı okuyor olmanız bile Tanrı’nın sizin için açtığı bir lütuf kapısıdır. Her şeyin Tanrı’nın kontrolünde olduğuna ve sizin için iyi bir planı olduğuna güvenerek O’ndan kaynaklanan sevincin tadına şimdiden bakabilirsiniz.

Bu tür bir sevinç, gündelik Hristiyan yaşamının temelidir ve İsa ile olan ilişkimizden ve O’nda sahip olduğumuz umuttan kaynaklanır. Kutsal Kitap’taki tanımını anlayarak ve hayatınızda bu sevinci yaşamak için adımlar atarak, Tanrı’nın sevgisini ve lütfunu yaşamaya başlayabilirsiniz. Dünyanın değil, Rab’bin sevincini arayın böylece bu sevinci sizden kimse alamaz.


Dünyanın değil, Rab’bin sevincini arayın böylece bu sevinci sizden kimse alamaz.