Resim: Yu Fedotov

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Nehemya 8:1–12

Yaşam yolunu bana bildirirsin. Bol sevinç vardır senin huzurunda, sağ elinden mutluluk eksilmez.Mezmur 16:11

Tanrı yolunda olmayan insanlar mutlu olabilirler ancak hiçbir zaman Tanrı yolundaki sevince sahip olamazlar. Tanrı yolundaki insanlar hem mutlu, hem de Tanrı yolundaki sevince sahip olabilirler. Mutluluk ansızın iptal edilebilir. Tanrı yolundaki sevinç yaşam boyu garantilidir. Durumlar mutluluk getirebilir ya da onu yok edebilir. Tanrı yolundaki sevinç, durumlardan gelmez, onlara bağlı da değildir, bu yüzden durumlar onu alıp götüremez.

Ezra, yasa kitabını okuduğu zaman insanlar ağlamak istemişti. Ancak Ezra, o gün kutsal bir gün olduğu için ağlamak yerine sevinmeleri söylenmişti (Nehemya 8:9). Ancak gününüz kutsal bir gün olduğunda sevinciniz olabilir. Tanrı kutsal bir gün atadığında sevinç de talep eder (Filipililer 3:1). Kutsal bir günün sevinçsiz yaşanması Tanrı’nın hoşuna gitmez.

RAB’bin verdiği sevinç sizi güçlü kılar (Nehemya 8:10). İçimizdeki sevinç, hayatımızda sıklıkla karşılaştığımız zorluklarla başa çıkabilmemiz için bizi motive eden etkendir. Eğer durumların getirdiği ve insanların oluşturduğu baskılar Tanrı’yla ilişkimizi engelliyor ve iyi hislerimizi ortadan kaldırıyorsa, o zaman belki de kutsal bir gün yaşamıyoruzdur. Aynı baskılar sevincimizi engellemek yerine bizi Rab’be daha da çok güvenmeye teşvik ederse, o zaman onun gerçek sevinç olduğunu biliriz (İbraniler 12:2).

İçimizdeki Tanrı esenliği, O’nun şartlarını yerine getirmiş olmamızın sonucudur. Sevinç, o huzurun sonucudur. İsa’dan ve O’nda kurtarılmış olarak yaşamamıza izin verilen her günden ötürü Tanrı’ya şükürler olsun. Her gün Tanrı’da sevinin, çünkü Tanrı’yla yaşanan her gün kutsal bir gündür.


Sevinç, Tanrı’nın içimizdeki yaşamının yankısıdır.