fbpx

Resim: sporlab

Birbirinize kardeşlik sevgisiyle bağlı olun. Birbirinize saygı göstermekte yarışın… Sevinenlerle sevinin, ağlayanlarla ağlayın.Romalılar 12:10, 15

Başkaları başarılı olduğu zaman sevinir misiniz? Eğer boynunuzda altın madalya varsa, gümüş madalya alan birisinin başarısına sevinmek kolaydır. Ancak birisi sahnedeyse ve siz değilseniz, sevinmek zordur. Sizin istediğiniz terfii arkadaşınız almışsa, siz ya da eşiniz hamile kalamadığınız halde kilisede başka bir çift hamile kalmışsa, siz hâlâ beklerken akranınız okula girmişse, siz hâlâ bakınırken birisi evlenmişse, sevinmek zordur. Sevinenlere sevinmeye, ağlayanlara ağlamaya çağrıldığımız halde, kıskançlık bizi tam tersini yapmaya yöneltir. Kıskançlık başkaları ağlarken sevinir ve başkaları sevinirken ağlar. Kıskançlığın insanı için için yiyip bitirmesine şaşmamak gerek (Özdeyişleri 14:30).

Kıskançlık ve gurur genellikle bir aradadır. Yaralı gurur, kıskançlık doğurur. C. S. Lewis’in yazdığı gibi, “Gurur esasen rekabetçidir… Gurur diğer kişiden daha fazlasına sahip olmak dışında hiçbir şeyden zevk almaz. İnsanların zengin, zeki ya da güzel oldukları için gururlandıklarını söyleriz ama öyle değildirler. Başkalarından daha zengin, daha zeki ya da daha güzel olukları için gururludurlar.”

Performansa dayalı bir değer sistemi, başarınızdan ötürü insanlar size dikkat ettikleri, sizi övdükleri ve takdir ettikleri sürece önemli bir kişi olduğunuzu söyler. Böyle bir değer sistemiyle yaşayanlar, insan korkusuna köledirler. Buna şaşmamak gerekir! Onların kimliği, etkileyici olmaya dayalıdır. Kendi yüreğimde bu tür kıskanç insan korkusu olduğunu fark ettiğimde, dua ederek vites değiştirmeyi yararlı bulurum: Tanrım, onlara nasıl baktığım beni endişelendiriyor. Onları sevmekle daha fazla ilgili olmama yardım et. Onlar benim hakkımda ne düşünürlerse düşünsünler, onlara hizmet etmeme ve onların iyiliğini için çalışmama yardım et. Rekabet göstermemiz gereken alan, birbirimize hizmet etme ve saygı gösterme alanıdır (bkz. Romalılar 12:10).


Dua ettiğiniz bir kişiye kıskançlık beslemek zordur. İmrendiğiniz kişiler için dua etmeye vakit ayırın, Tanrı’nın onları kutsamasını, teşvik etmesini ve kullanmasını dileyin.