fbpx

Resim: Snapwire

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Mezmur 46:1–11

Sakin olun, bilin ki, Tanrı benim! Uluslar arasında yüceleceğim, yeryüzünde yüceleceğim! — Mezmur 46:10

“Sakin olun, bilin ki, Tanrı benim!” (Mezmur 46:10). Bu çok rahatlatıcı bir düşünce! Günümüz dünyasında neredeyse duyulmayan bir şey. Programlarımız bu ayeti kendimize mal etmemizi engelleyecek derecede dolu. Bütün akşamlarımız, gece geç saate kadar yatamamamıza neden olan etkinliklerle dolu, bu yüzden ertesi sabah Tanrı Sözü üzerinde derin düşünüp dua etmek zor oluyor.

Sakin olmak için gerekli zamanı harcamadığımız için bereketleri sıklıkla kaçırıyoruz. Kusursuz örneğimiz olan İsa, kalabalıklarla birlikte olmaktan uzaklaşıp sakin olmak için biraz zaman ayırabiliyordu. Çoğu kez günün sonunda tek başına dua etmek için dağlara giderdi. Rab, Kendisiyle birlikte derin düşünmek için zamanımız olsun diye bazen yolumuza hayatımızı yavaşlatıcı şeyler çıkarır. Tanrı’nın hayatlarımızda Kendi istediği şekilde etkin olabilmesi için yeterince uzun süre sakin durmaya razı olma çabasını göstermemizi gerektirir.

Bazen Rab’bin gelip bizimle duyulabilir bir sesle konuşmasını isteriz ama ben Rab’bin, Karmel Dağı olayından sonra İlyas’la yaptığı gibi ince, yumuşak bir sesle konuşmayı tercih ettiğine inanıyorum. İlyas’ın cesareti kırılmıştı ve yorgundu, Rab’den korkan tek kişinin kendisi olduğunu düşünüyordu ve şimdi de hayatı tehlikedeydi. İlyas Rab’le konuşurken Rab onun yanından geçti. İlk önce güçlü bir rüzgâr, ardından bir deprem oldu, sonra bir ateş çıktı ama Rab bunların içinde değildi. Rab bundan sonra ince, yumuşak bir sesle geldi. O ince yumuşak sesin sizinle konuşmasına izin verin.


Sessiz olmak için zaman harcayın, bu sizin Tanrı’yı arama fırsatınızdır.