fbpx

Resim: annakraynova

Hazırlayan: Haluk Yılmaz

Derken, halkın arasındaki yabancılar başka yiyeceklere özlem duymaya başladılar. İsrailliler de yine ağlayarak, “Keşke yiyecek biraz et olsaydı!” dediler, “Mısır’da parasız yediğimiz balıkları, salatalıkları, karpuzları, pırasaları, soğanları, sarmısakları anımsıyoruz. Şimdiyse yemek yeme isteğimizi yitirdik. Bu mandan başka hiçbir şey gördüğümüz yok.” Çölde Sayım 11:4-6

Eski Antlaşma’da Tanrı’nın halkını kölelikten kurtardığını okuyoruz. Yüzlerce yıl boyunca, onlar acı çekti ve yardım için feryat ettiler. Zamanı geldiğinde, Tanrı Musa’yı gönderdi ve halkını kölelikten yeni bir yurda çıkardı. Tanrı mucize üstüne mucize gerçekleştirdi ve halkına ne kadar çok önem verdiğini gösterdi.  

Bütün bunlara rağmen millet biraz rahatsız olunca hemen şikayet etmeye başladı. Geçmiş hayatlarına dönüp baktıklarında, maruz kaldıkları korkunç muameleyi görmezden gelip sadece isteklerine odaklandılar. Tanrı’nın kurtarışına nankördüler ve kendilerine odaklandılar. 

Sonunda Tanrı bu nankör halkı cezalandırdı ve sahip olduklarına şükretmeyi öğretti. Aralarındaki bilgeler dinlediler ve Tanrı’yı takip etmenin getirdiği nimetlerin tadını çıkarabildiler. 

Kendi hayatımıza baktığımızda nankörlüğün bazı sebeplerini görebiliriz. Aldığımızdan daha fazlasını hak ettiğimizi düşünmemiz de bu sebeplerden biri. Neden? Çünkü başkalarının sahip olduklarını görüyoruz ve kıskanıyoruz. Komşularımıza bakıyoruz ve onların ne kadar iyi durumda olduklarını görüyoruz: “komşunun tavuğu komşuya kaz görünüyor.” Ayrıca reklamlar bu nankörlüğü destekliyor. Onların amacı seni mutsuz etmektir. Reklamlar hayatında bir eksik gösteriyorlar. Sanki bu ürünü satın almazsan mutlu olamazsın. Bu nankörlük tavrını sürdürürsek mutlu olmayacağız. O zaman bu eksikler için Tanrı’yı suçlayabiliriz. 

Bu gurur ve hak sahibi olma ruhuyla mücadele etmenin yolu, alçakgönüllü olmak ve sahip olduklarımız için minnettar olmaktır. Peygamber Süleyman şunu yazdı: Küstahlığın ardından utanç gelir, ama bilgelik alçakgönüllülerdedir (Süleyman’ın Özdeyişleri 11:2). 

Bu yüzden bir dahaki sefere birisinin yeni bir iş ya da yeni bir telefon aldığını gördüğünüzde onun adına sevinin. Kıskanmak ya da o işe ya da telefona sahip olmayı dilemek yerine durun ve sahip olduğunuz şeyler için Tanrı’ya şükredin. Bu, daha alçakgönüllü ve minnettar olmanıza yardımcı olacak ve sonuçta daha memnun ve mutlu olmanıza yardımcı olacaktır. 


Neden İsa? Çünkü o alçakgönüllü minnettarlığın modelidir.