fbpx

Resim: diephosi

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Mezmur 136

Ne güzel, ne hoş Tanrımız’ı ilahilerle övmek! O’na övgü yaraşır.Mezmur 147:1

Benzinimiz bittiğinde birisi tesadüfen oradan geçiyordu ve bize yardım etti. Başımıza bir kaza gelmediği için şanslıydık.

Bazen bu tür sözler söylediğimde kendimi suçlu hissederim. Beni zor bir durumdan kurtardığı ya da koruduğu için Tanrı’yı övmeyi unuturum. Tanrı’nın çocukları olarak bizler, hayatımızda gerçekleşen olayları sadece şansa ya da tesadüfe bağlamak yerine Tanrı’yı övmeye hazır olmalıyız.

Belki inanlı olmayanlarla konuşurken bazı şeylerin gerçekleşmesinin Rab’bin isteği olduğunu söylemek bize kendimizi biraz tuhaf hissettiriyor. İsa, Markos 8:38’de şöyle diyor: “Bu vefasız ve günahkâr kuşağın ortasında, kim benden ve benim sözlerimden utanırsa, İnsanoğlu da, Babası’nın görkemi içinde kutsal meleklerle birlikte geldiğinde o kişiden utanacaktır.”

Durumlardan ötürü Tanrı’yı övmeyen yorumlar yaptığımızda İsa’yı hayal kırıklığına mı uğratıyoruz? Hayatımızda gerçekleşen sıkıntılardan ötürü Tanrı’yı övdüğümüzde belki de birisinin Tanrı’yı daha ciddi bir şekilde düşünmesine neden ve Kurtarıcı’ya iman etmelerinin yolu olacağız.

Hayatlarımızı yaşarken hayatımızın en küçük yönlerinde bile Tanrı’yı görmemiz gerekmektedir, bunu yaptığımızda yaşamı ve Tanrı’nın bizim için yaptıklarını daha derinden takdir edeceğimize inanıyorum.


Hristiyan hayatındaki hiçbir şey tesadüfen gerçekleşmez.