fbpx

Resim: debibishop

Hazırlayan: Haluk Yılmaz

Ömrüm boyunca yalnız iyilik ve sevgi izleyecek beni,

Hep RAB’bin evinde oturacağım.

Mezmur 23:6

İki yıl önce kolumdaki tendonu koparttım. İyileşmenin çocukken kolumu kırdığım zamankine benzer olacağını düşünmüştüm ama yanılmışım. Fizik tedaviye başlamak için bir aydan fazla beklemek zorunda kaldım. 3 ay süren fizik tedavinin ardından kolumu tekrar kullanabildim ancak gücüm henüz geri gelmemişti. 2 yıl sonra bile kolumu zorlamamaya çok dikkat etmem gerekiyor. Hayatımın her günü beni takip edecek yeni bir gerçekliğim var.

Eğer bu fiziksel sorun bu kadar kalıcı olabiliyorsa, peki ya duygusal, psikolojik ve hatta manevi travma? Hepimizin geçmişinden gelen ve bugün nasıl yaşadığımızı etkilemeye devam eden yara izleri var ve bu bazen bize sanki hiç bitmeyecek karanlık bir vadideymişiz gibi hissettiriyor

Bu çaresiz noktada İyi Çobanımız yanımıza geliyor. Vadideki kararlı rehberliği eve götürür. Ancak geriye dönüp baktığımızda zorlukları, acıları aynı şekilde görmüyoruz. Zorluklarda bize eşlik eden Rab’bin iyiliğini ve merhametini görüyoruz.

Kimse acı çekmek istemez. Bazen bu gerçeklerden kaçınmak için yapabileceğimiz hiçbir şey yoktur. “Prenses Gelin” filminde kahraman bir keresinde aşkına şöyle demişti: “Hayat acıdır. Aksini söyleyen bir şey satıyor demektir.” Bu çok kötümser olabilir ama gerçekçi olmak gerekirse, hayatın zorluklarla dolu olacağını biliyoruz, ancak bu zorluklarla tek başımıza yüzleşmek zorunda değiliz.

Yeni Antlaşma’da İsa Mesih, takipçilerine Kendisiyle birlikte bir gelecek umudu vaat ediyor.

“Babam’ın evinde kalacak çok yer var. Öyle olmasa size söylerdim. Çünkü size yer hazırlamaya gidiyorum.”  Yuhanna 14:2.

Onun evi cennet anlamına gelir; erdemle değil, Tanrı’nın ailesinin bir parçası haline gelenler tarafından kazanılan sonsuz yaşam. İsa’nın kusursuz yaşamı ve çarmıhtaki özverili fedakarlığı, günah ve ölüm sorununun cevabıydı.

Sonsuza dek Rabbin Evi’nde yaşama davetini nasıl kabul edersiniz?

Birincisi: Günahkar olduğunuzu ancak İsa’nın bu günahın bedelini ödediğini anlayın. “Çünkü günahın ücreti ölüm, Tanrı’nın armağanı ise Rabbimiz Mesih İsa’da sonsuz yaşamdır.Romalılar 6:23

İkinci olarak, ona tüm kalbinizle güvenmeli ve onun söylediği kişi olduğuna inanmalısınız: İnsan olup mükemmel bir hayat yaşayan, çarmıhta ölen ve hayata geri dönerek ölümü yenen ebedi Tanrı.

İşte duyurduğumuz iman sözü budur. “İsa’nın Rab olduğunu ağzınla açıkça söyler ve Tanrı’nın O’nu ölümden dirilttiğine yürekten iman edersen, kurtulacaksın. Çünkü insan yürekten iman ederek aklanır, imanını ağzıyla açıklayarak kurtulur.” Romalılar 10:9-10


Neden Isa? İsa’nın kusursuz yaşamı ve çarmıhtaki özverili fedakarlığı, günah ve ölüm sorununun cevabıydı.