fbpx

Resim: Wisanugorn Gullchit

Hazırlayan: Haluk Yılmaz

Her durumda şükredin. Çünkü Tanrı’nın Mesih İsa’da sizin için istediği budur. 1. Selanikliler 5:16-18 

RAB’be şükür olsun! Bu ifadeyi hiç kullandınız mı? Çoğu zaman bu muhtemelen bir durum karşısında heyecanlandığınız veya çok mutlu olduğunuz zamandır. Arkadaşınız yeni bir iş mi buldu? Yeğeniniz hamile mi? Annen sana harika bir akşam yemeği mi hazırladı? RAB’be şükür olsun! 

Peki ya o kadar da mutlu olmayan zamanlar? Arabanız çarptığında “RAB’be şükürler olsun” diyebilir misiniz? Peki ya işinizi kaybettiğinizde ya da daha da kötüsü sevdiğiniz biri öldüğünde? Doktor gelip kanser olduğunuzu söylediğinde nasıl minnettar olabilirsiniz? Böyle bir zamanda bir kişi Tanrı’ya şükredebilir mi? 

Cevap şu ki, sizin için zor olan en karanlık zamanlarda bile Tanrı iyilik için çalışıyor. Bir gelin düğün gününde yağmur yağdığı için üzülebilir ama çiftçi için bu büyük bir nimettir. Kanser veya diğer hastalıklar bile size inancınızı nasıl güçlendireceğinizi ve etrafınızdakilere nasıl iyi bir örnek olabileceğinizi öğretebilir. 

Bir keresinde küçük bir çocuğun kafasında büyük bir yara izi bırakan bir tümörün çıkarıldığını okumuştum. Babası, oğlunun yalnız olmadığını ve yara izinin üzülecek bir şey olmadığını anlamasına yardımcı olmak için yara izine benzeyen bir dövme yaptırdı. Kimse çocuğun tümöre sahip olmasını istemiyordu ama babanın bu zorlu süreçteki sevgisi onları birbirine yakınlaştırdı. 

Bazı olayların nedeni anlamıyoruz. Eninde sonunda, zor koşullarda bile kontrolün Tanrı’da olduğunu biliyoruz. Tanrı, kötülüğe sebep olmaz ama kötü durumlardan iyilik çıkarabilir. (Tanrı’nın, kendisini sevenlerle, amacı uyarınca çağrılmış olanlarla birlikte her durumda iyilik için etkin olduğunu biliriz. Romalılar 8:28.) 

Birçok insan hasat mevsimini durdurup verdiği tüm nimetler için Tanrı’ya şükrediyor. Bunu yaptığınızdan emin olun, ancak zor zamanlarda bile O’nun sizi sevdiğini ve sizinle ilgilendiğini bilin! RAB’be şükürler olsun! 


Neden İsa? Çünkü onun yardımına her durumda şükredebiliriz.