fbpx

Resim/video: Dağdaki Vaaz, Matta 5:1–26

Yaşam yollarını bana bildirdin; varlığınla beni sevinçle dolduracaksın.—Elçilerin İşleri 2:28

Geçenlerde içinde, “Başkalarının yaşamlarına taşıdığın tüm sevgi, gülümsemeler ve şefkatli anlayış sana geri dönsün ve hayatını özel kılsın” yazan bir tebrik kartı gördüm. Dikkatimi çektiği için birkaç kez okudum. Aklı dünyasal şeylerde olan kişi için bu yazıda bir gerçek var gibidir ancak biz Hristiyan inanlılar için içinde daha da derin bir anlam yok mudur? Tanrı Sözü bize tekrar tekrar, Rab’bin bereketlerinin tadını çıkartmamız için sevinçli olmamız, sevinmemiz talimatını verir.

Dağdaki Vaaz’da, “Ne mutlu” ile başlayan ayetlerde İsa’nın hizmetini görmekteyiz. İsa bu ayetlerin her birinde, “Ne mutlu” demiştir. Sözlerinin doruğuna çıktığında da, “Sevinin, sevinçle coşun! Çünkü göklerdeki ödülünüz büyüktür. Sizden önce yaşayan peygamberlere de böyle zulmettiler” demiştir (Matta 5:12).

İsa izleyicilerine aynı zamanda, “Yeryüzünün tuzu sizsiniz… Dünyanın ışığı sizsiniz… Sizin ışığınız insanların önünde öyle parlasın ki, iyi işlerinizi görerek göklerdeki Babanız’ı yüceltsinler!” de demiştir (Matta 5:13, 14, 16).

Göklerde, bizi hayatın karanlık ve zor zamanlarından esenlik ve teselli içinde geçirebilecek, bir Babamız olduğu için minnettar ve sevinçli olmalıyız.

RAB’den zevk al, O senin yüreğinin dileklerini yerine getirecektir.  —Mezmur 37:4