fbpx

Resim: Austin Price

RAB’bin sevgisi hiç tükenmez, merhameti asla son bulmaz; her sabah tazelenir onlar; sadakatin büyüktür. — Ağıtlar 3:22–23

Kutsal Kitap’ın bize sunduğu “ama Tanrı” ile başlayan güvenceleri üzerinde düşündük ve bunları tattık. Bugünse bir soruyu, aklınızda olabilecek bir korkuyu ele almanızı istiyorum. “Peki ya geçmişimi tekrarlarsam?” Eğer acı verici geçmişinizin nedeni kendi kötü seçimlerinizse, işleri gerçekten berbat etme becerinizin farkındasınızdır. Eğer acı verici geçmişiniz başkalarının günahlı seçimlerinin sonucuysa da, “Ya biri beni tekrar incitirse?” diye merak edebilirsiniz.

Her iki durumda da geçmiş bizi kendini tekrarlamakla tehdit eder. Bu korkutucu bir düşüncedir ama Tanrı bu olasılık karşısında sizi güçlendirmek için kendi kaynaklarını size verir. Bugünkü ayet bunlara işaret ediyor. Ayetin sonundan başlayıp geriye doğru yolumuzu bulalım.

Tanrı’nın sadakati büyüktür. Biz sadık olmadığımızda, O sadıktır. Başka insanlar sadık olmadıkları zaman, O sadıktır. O’nun sadakati büyüktür, bizim hayal edebileceğimizden çok daha büyüktür. Biz başarısız olduğumuzda ya da başkaları bizi hayal kırıklığına uğrattığında dahi, O’nun karakterine güvenebiliriz.

Tanrı’nın merhameti asla son bulmaz; her sabah tazelenir. Eğer tarih tekrarlıyorsa, bulunduğunuz yerde her gün sizi bulacak olan Tanrı’nın merhametine güvenebilirsiniz. Merhameti asla son bulmaz. Tükenmez. O’nun merhametleri o kadar sınırsızdır ki, bunların her gün hazır bulunacağına güvenebilirsiniz çünkü Tanrı’ya güvenebilirsiniz!

Rab’bin sevgisi hiç tükenmez. Buradaki koşullara dikkat edin: Hiçbir koşul yoktur. Tanrı sevgidir ve bu nedenle de Tanrı’nın size olan sevgisini durduramazsınız. Tanrı’nın size yönelik sevgisi O’nun için doğaldır.

Eğer geçmişiniz bir şekilde, küçük ya da büyük şekillerde tekrarlarsa, başlamanızı istediğim nokta budur: Tanrınız’ın nasıl biri olduğuna bakmanızı isterim. O sadıktır. O merhametlidir. O sevgidir. Daima ve sonsuza dek. İşte o noktadan, Tanrı’nın kim olduğunu ve sizin Savunucunuz olarak kaldığını bildiğiniz o güvenli yerden, Tanrı’nın merhametini kabul edin ve iyi bir şekilde değerlendirin. Eğer çok bilindik (size aşina) bir şekilde günah işlediyseniz, itiraf edip tövbe edebilirsiniz. Eğer çok bilindik (size aşina) bir şekilde yara aldıysanız, Teselli Edici’nin tesellisi için yakarabilirsiniz. Başkalarını da bu gelişmelere davet edebilirsiniz. Tanrınız sizinledir ve kendi başınıza ilerlemek zorunda değilsiniz.

Bugünkü ruhsal okumayı ihtiyacınız olan bir zamanda hatırlamanız için dua ediyorum. Ama şimdi bile mutlu (kutsanmış) olabilirsiniz çünkü Tanrı’nın bugün sizin için merhametleri vardır. Yarın da sizin için merhametleri vardır. Geleceğinizin her günü için Tanrı’nın merhametleri sizi karşılayacaktır. Hatta, Tanrı’nın merhameti sonsuzlara dek uzanır. O’nun size olan sadakati büyüktür!


136. Mezmur’u okuyun. İbrani şiirinde yapılan tekrarlar, bir düşüncenin önemini vurgular. Rab’bin sevgisinin sonsuza dek sürmesinin verdiği güvencelerle cesaret bulun! Bugünkü metnin yazarı gibi, mezmur yazarı da Tanrı’nın sevgili çocuklarının teselli bulmalarını istemektedir.