fbpx

Paskalya nedir?

Mar 22, 2024Bible Project, Videolar

Paskalya nedir? Paskalya yılın en önemli bayramıdır, çünkü bu bayram insanlık için büyük bir umudu temsil eder. Paskalya’nın aslında tavşanlarla ya da renkli yumurtalarla hiçbir ilgisi yoktur. Hatta bu bayram şekerle ilgisi şahı olmayan bir bayramdır. Bu bayram aslında Tanrı halkının arasında yaşamak için bu dünyaya gelişi ile ilgilidir. Adı İsa’ydı. Bu bayram İsa’nın mükemmel bir yaşam sürmesi ve buna rağmen çarmıhta öldürülmesi ile ilgilidir. Yine bu bayram İsa’nın gömülmesi ve üç gün sonra ölümü ve günahı malup ederek dirilmesi ile ilgilidir. Paskalya bayramı İsa’nın ölümden diriliş kutlamasıdır. O zaman Paskalya bayramını bu kadar özel kılan nedir? İsa bize yaşamı, ölümü ve dirilişi aracılığı ile büyük bir umut vermiştir. O bizim bütün günahlarımızı çarmıha çivilemiştir. Şimdi O’na iman eden herkese sonsuz yaşam sunmaktadır. Bu Paskalya’dır.

Kutsal Kitap Şiirinde Metafor | Bible Project Türkçe

Kutsal Kitap Şiirinde Metafor | Bible Project Türkçe

Kutsal Kitap’ta metaforların nasıl kullanıldığını anlamak, Kutsal Kitap şiirini okumak için önemli bir araçtır. Birisi bir şeyi tarif etmek için başka bir kullandığında, farkında olsun ya da olmasın metaforik düşünceyi kullanmış olur. Metaforlar Kutsal Kitap’ta ve gündelik konuşmalarımızda çokça yer alır. Bu videoda Kutsal Kitap dilinin bu önemli yönünü keşfedeceğiz.

Ölüm Yenilebilir mi?

Ölüm Yenilebilir mi?

Neden İsa? “Eğer bu dünyada hiçbir şeyin tatmin edemediği bir arzu içinde bulunursak, en olası açıklama şudur ki, başka bir dünya için yaratıldık.” — C.S. Lewis

Kutsal Kitap’ta Şiir Sanatı | Bible Project Türkçe

Kutsal Kitap’ta Şiir Sanatı | Bible Project Türkçe

Kutsal Kitap’ın üçte birinin antik İsrail şiirlerinden oluştuğunu biliyor muydunuz? Şiir, insan iletişiminin zengin ve sanatsal bir biçimidir, ancak genellikle okunması en zor olanıdır. Kutsal Kitap şiirlerinin güzelliğini ve gücünü kendiniz keşfedebilmeniz için bu videoda bu şiirlerin eşsiz özelliklerini inceleyeceğiz.