fbpx

Resim: sleddogtwo

Hazırlayan: Haluk Yılmaz

Toprağa dönünceye dek
Ekmeğini alın teri dökerek kazanacaksın.
Çünkü topraksın, topraktan yaratıldın
Ve yine toprağa döneceksin —
Yaratılış 3:19

En erken hatırladığım anılardan biri, yakın zamanda vefat etmiş olan halamın mezarında çiçekleri sulamaktı. Dışında Snoopy ve Woodstock’un resmedildiği küçük kağıt bardağı açıkça hatırlıyorum. Çiçeklere su dökmek eğlenceliydi! Ama herkes, özellikle annem çok üzgündü, ve nedenini anlayamıyordum.

Daha sonra, ölüm kavramı hakkında daha fazla şey anlamaya başladım. Keşke halamla tanışabilseydim. Kuzenlerim ve amcamın bu kadar acı ve keder yaşamasına gerek olmasaydı keşke. Büyükbabalarımı ve büyükannelerimi kaybetmenin acısını yaşadım. Onları sık sık özlüyorum, ama uzun bir ömür yaşadıklarını ve gitme zamanlarının geldiğini anlıyorum. Daha çok, 30’lu, 20’li hatta çocukken hayatını kaybeden arkadaşlarla mücadele ettim. Dürüst olmak gerekirse, sonunda köpeğin öldüğü filmleri bile kaldıramıyorum. Ölüm sadece son gibi görünüyor ve adil olmayan bir şekilde —ve bir anlamda: doğal değil.

Ölmek istemiyorum, ve başkalarının da ölmesini istemiyorum. Narnia Günlükleri’nin yazarı C.S. Lewis, şöyle yazıyor: “Eğer bu dünyada hiçbir şeyin tatmin edemediği bir arzu içinde bulunursak, en olası açıklama şudur ki, başka bir dünya için yaratıldık.”

Yaşamak istiyoruz. Ancak, Adem ve Havva’nın Rab’be karşı günah işlediği ve Aden Bahçesi’nden kovuldukları günden beri mevcut olan bir düşman var.

Ölüm. Son. Geçiş yok artık. Günahın seni Rab’bin huzurundan sonsuza dek ayırdı. Bu kaderimizin tamamı mı? Herhangi bir umut yok mu?

Bu, dostlarım, İncil’in mesajıdır! Gerçek müjde! Çünkü Tanrı, Adem ve Havva’yı cezalandırdığı gibi, gelecek bir kurtarıcı vaat etti. Ve bu kurtarıcı yeniden yaşam getirecekti.

Ve Ölüm, Cuma günü İsa öldüğünde büyük bir zafer kazanmış gibi görünse de, Pazar günü büyük bir sürprizle karşılaştı! İsa mezardan kalktı! Ölümü yendi ve diri!

O zaman Ölümü yendiği için, inanan herkese dirilişin armağanını sunuyor:

20 Oysa Mesih, ölmüş olanların ilk örneği olarak ölümden dirilmiştir. 21 Ölüm bir insan aracılığıyla geldiğine göre, ölümden diriliş de bir insan aracılığıyla gelir. 22 Herkes nasıl Adem’de ölüyorsa, herkes Mesih’te yaşama kavuşacak. 23 Her biri sırası gelince dirilecek: İlk örnek olarak Mesih, sonra Mesih’in gelişinde Mesih’e ait olanlar. 24 Bundan sonra Mesih her yönetimi, her hükümranlığı, her gücü ortadan kaldırıp egemenliği Baba Tanrı’ya teslim ettiği zaman son gelmiş olacak. 25 Çünkü Tanrı bütün düşmanlarını ayakları altına serinceye dek O’nun egemenlik sürmesi gerekir. 26 Ortadan kaldırılacak son düşman ölümdür.  1.Korintiler 15:20-26

Son kısmı fark ettin mi? Yenilmesi gereken son düşman Ölümdür. İsa’nın ölümü sonun başlangıcıydı. Hala fiziksel ölümü yaşamak zorundayız. Ama bir gün İsa geri gelecek ve her şeyi düzeltmek için geri gelecek. Ve Ölümü ve Şeytanı yok etmek gündemde!

Şimdi sadece İsa’nın şunu söylediğini duyar gibiyim: “Snoopy kupasını kenara koyabilirsin, çocuk. Artık ona ihtiyacın olmayacak.”

3 Tahttan yükselen gür bir sesin şöyle dediğini işittim: “İşte, Tanrı’nın konutu insanların arasındadır. Tanrı onların arasında yaşayacak. Onlar O’nun halkı olacaklar, Tanrı’nın kendisi de onların arasında bulunacak. 4 Onların gözlerinden bütün yaşları silecek. Artık ölüm olmayacak. Artık ne yas, ne ağlayış, ne de ıstırap olacak. Çünkü önceki düzen ortadan kalktı.” Vahiy 21:3-4


Neden İsa? “Eğer bu dünyada hiçbir şeyin tatmin edemediği bir arzu içinde bulunursak, en olası açıklama şudur ki, başka bir dünya için yaratıldık.” — C.S. Lewis