fbpx

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Matta 7:13–29

Öyle yol var ki, insana düz gibi görünür, ama sonu ölümdür. — Süleyman’ın Özdeyişleri 14:12

Bugünkü anahtar ayetimiz bana sözde orta yol dedikleri şeyi düşündürüyor. Birçok insan dar yoldan gitmek yerine orta yolu seçmeye çalışıyor gibi. Bir dostum bir keresinde bana, eğer orta yolu seçmeye çalışırsak, orta yolun yıkım ve cehenneme götüren geniş yola çıkacağından her zaman emin olabileceğimizi söylemişti.

Bizim de yaşamlarımızda sıkça seçtiğimiz yol bu mu? Ödün verir ve sadece küçük bir yanlış hareket, düşünce ya da tutumun o kadar kötü olmadığını, ne de olsa aslında kimsenin bunu bilmediğini düşünürüz.

Tanrı’nın zaten bildiği bu düşünceyi aklımızdan kovmaya çalışabiliriz. Bir süreliğine o orta yolu seçip idare edebileceğimizi düşünebiliriz.

Sevgili dostlarım, o sözde orta yolun bizi nereye götürdüğünü unutmayalım. (Gerçekte, böyle bir yol yoktur.) İkinci ayet bize, “Bana, ‘Ya Rab, ya Rab!’ diye seslenen herkes Göklerin Egemenliği’ne girmeyecek” der.

Rab’le olan ilişkimiz açık ve şeffaf olmalıdır. Bir gün İsa ile birlikte olup Göklerin Egemenliği’nin sevinçlerinin tadını çıkartmak istiyorsak, tüm küçük ve gizli günahlardan tövbe edilmeli ve bunlar İsa Mesih’in kanının altına koyulmalıdır.

İsa, lütfen her gün Seni hoşnut etmeme yardım et.
Bana söylediğin her şeyi yapmam için kuvvet ver.
Sendeki ışıkta yürüme gücü var.
Doğru olana teslim olup onu yapmama yardım et.


Siz hangi yoldan gidiyorsunuz?