fbpx

Resim: mihtainder

Hazırlayan: Haluk Yılmaz

Sevgide korku yoktur. Tersine, yetkin sevgi korkuyu siler atar. Çünkü korku işkencedir. Korkan kişi sevgide yetkin kılınmamıştır. 1. Yuhanna 4:18

Denizde durup, üzerinize gelen dalgaların tadını çıkarıyorsunuz. En iyi yüzücü değilsiniz ama ayakların hala dibe dokunuyor—demek ki sorun yok. Bir anda dalgalar yükselmeye başlar ve artık deniz tabanının rahatlatıcı dokunuşunu hissetmezsiniz. Daha uzun boylu, daha güçlü arkadaşınızın yanınızda olduğunu fark edene kadar bir an paniğe kapılırsınız. Nefes almak için dalgalar arasındaki alçak noktadan yararlanırsınız. Bu fırsatta yardım için arkadaşınıza seslenirsiniz. Şaşırtıcı bir şekilde, sadece sana bakıyor ve gülüyor. Suyun altına tekrar gidiyorsun. Panik geri gelir ve ciğerleriniz çöküyormuş gibi hissetmeye başlar. Bir kez daha başınızı suyun üstüne çıkarırsınız ama arkadaşınız yine yardım etmeyi reddeder. Dalgalar amansızca saldırıyor üzerinize, bir kez daha denizin uzun kollarına giriyorsunuz. Sanki bu kadar bileceksin. Sudan başka bir çıkış olmayacak!

Aniden güçlü bir el seni yakalayıp suyun yüzeyine çekiyor. Kolların arasında bir can simidi buluyorsunuz ve hayatınızın en derin nefesini çekiyorsunuz! “Tatlı oksijen, seni bir daha asla hafife almayacağım!” kendi kendine düşünüyorsun!

Tüm drama bittikten sonra “arkadaşınla” doğrudan konuşursun. Ne yapıyordun? Neden bana yardım etmedin?” Şaşkın gözlerle soruyorsun. 

Sana bakıyor ve “Şaka yaptığını sanıyordum” diyor.

Şaşırarak onunla mantık yürütüyorsun: “Yani, muhtemelen bir şakanın konusu olan boğulmamı mı tercih ediyorsun?”

Bu hikâye gerçek bir olaya dayanmaktadır. İnsanların kendilerini korumak için ne kadar aşırı önlemler alacağını görüyoruz. Elbette kimse aptal gibi görünmek istemez ama bazen, bize mal olsa bile başkalarına güvenme riskini göze almamız gerekir. 

Başkalarına güvenmek tehlikelidir. İnsanlar günahkâr…başarısız…ve bencildir. Bu niteliklerin sahiplerine güvenmek çok zor tabii. Yeni bir kişiyle tanışınca belki bu sorular aklına geliyor: Çıkarı ne? veya menfaati nedir? Haklı olabilirsin ama ister istemez, diğer insanlara güvenmek zorundasın.  

Herkese güvenmene gerek yok. Ancak kimseye güvenmemenin de bir bedeli vardır çünkü güven olmadan sevgi olmaz. Tanrı birbirimize, özellikle de kardeş dediğimiz kişilere güvenmemizi ister. 

Sevgide korku yoktur. Tersine, yetkin sevgi korkuyu siler atar. Çünkü korku işkencedir. Korkan kişi sevgide yetkin kılınmamıştır. 1. Yuhanna 4:18


Neden İsa? Çünkü O bizim için ölecek kadar seviyor; daha büyük bir sevgi yoktur ve bu bizim güvenimize layıktır.