fbpx

Yasa Kitabı’nda yazılanları dilinden düşürme. Tümünü özenle yerine getirmek için gece gündüz onu düşün.  —Yeşu 1:8

Meditasyon yapmak, “kişinin düşüncelerini bir şeyin üzerinde toplaması, onun üzerinde derin düşünmesi” anlamına gelir. Sindirim sistemimiz doğal yiyecekleri vücudumuz için ne yapıyorsa, Kutsal Yazılar üzerinde derin düşünmek de ruhsal olarak bizim için aynı şeyi yapar. Sindirim sistemi, besinlerin kanımıza karışması ve vücutlarımıza yaşam ve kuvvet verip büyüme sağlaması için yiyecekleri parçalamaktadır.

Tanrı Sözü’nü okurken aklımız başka yerdeyse onun bize fazla bir yararı olmaz. Ama üzerinde ne kadar düşünür, okuduklarımızı kafamızda ne kadar evirip çevirirsek ruhlarımız için o kadar çok ruhsal besin alırız. Karakterimizin niteliği ve Mesih benzerliğimizin derinliği, Kutsal Yazılar üzerinde derin düşünerek geçirdiğimiz zaman miktarıyla yakından bağlantılıdır. Ayetimizin de belirttiği gibi meditasyon itaati motive eder. Bizi Tanrı’nın bereketini alacak noktaya getirir. Mezmur 1, Tanrı’nın yasası üzerinde derin düşünen kişinin akarsu kıyılarına dikilmiş ağaca benzediğini söyler.

Rab’le geçirdiğimiz kişisel zamanda, okuduğumuz mesajın içimize işlemesi ne kadar çok okuduğumuzdan daha önemlidir. Üzerinde derin düşünecek en az bir tane önemli nokta bulmalıyız.

Sabah uyandığınızda Tanrı’yla konuşun. İşe giderken Tanrı Sözü’nden üzerinde düşünmek için bir mesaj alın. Gün boyunca O’nunla iletişim içinde olun. Gece yatmadan önce O’nunla paydaşlık edin. Gece uyanırsanız düşüncelerinizi O’na çevirin. “O zaman başarılı olacak ve amacına ulaşacaksın” (Yeşu 1:8).

Bugünün düşünceleri yarın yapılacak olanları büyük ölçüde etkiler.