fbpx

Resim:  89Stocker

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Yeşaya 41:1–20

Bütün insanlarca bilinen ve okunan, yüreklerimize yazılmış mektubumuz sizsiniz.2.Korintliler 3:2

İnanlıların yaşamının inanlı olmayanlarınkinden ne kadar farklı olduğunu hiç düşündünüz mü? Farkların bazı örnekleri, küfür yerine nazik sözler, dedikodu yerine cesaret verme, nefret yerine sevgi ve dağılan yuvalar ve bozulan evlilikler yerine evlilik törenindeki yeminlere yaşam boyu adanmışlıktır.

Bazı inanlıların hayatlarında ne kadar esaslı değişiklikler yaşadıklarını düşünün. Örneğin, eskiden alkol bağımlısı olan bir adam vardı. Her güne içkiyle başlıyordu. Mesih’e iman ettiğinde Tanrı’nın gücüyle bu bağımlılıktan kurtuldu ve alkole bir daha dokunmadı. Başkaları tütün, ahlaksızca davranışlar, küfürlü konuşmak ve yalan gibi günahlı alışkanlıklardan kurtarılmışlardır. Bu da Tanrı’nın gücüne tanıklık eder.

Şimdi bugünkü okuma parçamızı biraz düşünelim. Tanrı, çeşitli özelliklerde ağaçları bozkıra ve çöle birlikte dikeceğini söylüyor. Bunun ruhsal yönü, Tanrı’nın çeşitli özellikler ve geçmişlere sahip yeniden doğmuş insanları bir araya getirip onları birlik içinde dikeceğidir. Tanrı onları, ruhsal nem oranı düşük olduğundan verimsiz olan dünyaya dikecektir.

Kutsal Kitap’ın inanlı hayatı hakkında söylediklerini düşünün. Hayatın her alanında dürüst olmamız ve hayatımızı kazanmak için çalışmamız gerektiğini söyler. İnanlının konuşması insanlara moral verici ve geliştirici ve davranışları da ahlaksal bakımdan pak olmalıdır. Kısaca, Tanrı ve O’nun Sözü tarafından yönetiliyor olmalıdır. Tanıklık ve örnekler, Tanrı’nın Sözü ve gücünün insanların yaşamlarını değiştirdiğini ve onların yaşamlarında etkin olmayı sürdürdüğünü ortaya koyar. Gözlemlerimizle Kutsal Kitap’ın söylediklerinin işe yaradığını biliyoruz ve bu da bize Kutsal Kitap’ın gerçek olduğu konusunda güvence verir.


Bir inanlının yaşamı, onun sadece eskiden ne olduğuna değil, aynı zamanda şimdi ne olduğuna da tanıklık eder.