fbpx

Kurtarıcı – Bölüm 5 – İyi Bir Samiriyeli

Eki 7, 2017Kurtarıcı, Videolar

İyi Samiriyeli

Bir Kutsal Yasa uzmanı İsa’yı denemek amacıyla gelip şöyle dedi: “Öğretmenim, sonsuz yaşamı miras almak için ne yapmalıyım?”
İsa ona, “Kutsal Yasa’da ne yazılmıştır?” diye sordu. “Orada ne okuyorsun?”

Adam şöyle karşılık verdi: “Tanrın Rab’bi bütün yüreğinle, bütün canınla, bütün gücünle ve bütün aklınla seveceksin. Komşunu da kendin gibi seveceksin.”

İsa ona, “Doğru yanıt verdin” dedi. “Bunu yap ve yaşayacaksın.”
Oysa adam kendini haklı çıkarmak isteyerek İsa’ya, “Peki, komşum kim?” dedi.

İsa şöyle yanıt verdi: “Adamın biri Yeruşalim’den Eriha’ya inerken haydutların eline düştü. Onu soyup dövdüler, yarı ölü bırakıp gittiler. Bir rastlantı olarak o yoldan bir kâhin geçiyordu. Adamı görünce yolun öbür yanından geçip gitti. Bir Levili de oraya varıp adamı görünce aynı şekilde geçip gitti.

O yoldan geçen bir Samiriyeli ise adamın bulunduğu yere gelip onu görünce, yüreği sızladı. Adamın yanına gitti, yaralarının üzerine yağla şarap dökerek sardı. Sonra adamı kendi hayvanına bindirip hana götürdü, onunla ilgilendi. Ertesi gün iki dinar çıkararak hancıya verdi. ‘Ona iyi bak’ dedi, ‘Bundan fazla ne harcarsan, dönüşümde sana öderim.’

“Sence bu üç kişiden hangisi haydutlar arasına düşen adama komşu gibi davrandı?”
Yasa uzmanı, “Ona acıyıp yardım eden” dedi.

İsa, “Git, sen de öyle yap” dedi.

Luka 10: 25-37

Açıklama

Komşum kimdir?

Bu benzetme, kurtuluş getiren gerçek iman ve itaatin ihtiyaç içindekilere şefkat göstermenin doğasında olduğunu vurgular. Tanrı’yı sevme çağrısı, başkalarını da sevme çağrısıdır. İlk bakışta bu sorunun cevabı hepimiz için açıktır. Komşu, yanımızda, topluluğumuzda, siyasi çevremizde, şehrimizde veya ülkemizde yaşayan kişidir. Soyguna uğramış, elbiseleri alınıp çıplak kalmış, dövülmüş ve yolun kenarına terk edilmiş bir kişiye rastlarsak, bu kişinin komşumuz olduğunu fark edersek ona yardımcı olacağız.

Kurtarıcı Filmi – 8 parça serisi

Kurtarıcı – Bölüm 8 – İsa Ölüler Arasından Diriliyor

Kurtarıcı – Bölüm 8 – İsa Ölüler Arasından Diriliyor

Öykü hiçbir zaman İsa’nın çarmıha gerilmesiyle sona ermemiştir. Aslında, bir çok anlamda öykü asıl o zaman başlar. İsa odadaki öğrencilere göründüğünde onların korkularını teskin etmiş, onlara barış dilemiş ve ondan sonra Tanrı’nın Eski Ahit’teki vaatlerini nasıl yerine getirdiğini göstermeye başlamış.

daha fazla bilgi edinin

İsa’nın İnsanı Keşfetmesi  – 5 Gün okuma planı

İsa Mesih’in hayatını merak ediyor musun?  Hıristiyanlığın gerçeği hakkında şüphe uyandırıyor musunuz?  Kurtarıcı filmi ile İsa’nın yaşam hikayesini görsel olarak yaşayın.  ”Kurtarıcı” Arap dünyasının bakış acısına göre İsa’nın hikayesini anlatan bir Filistin filmidir.