fbpx

Resim: Getty Images

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Matta 26:31–35, 69–75

Kendi sözlerinizle aklanacak, yine kendi sözlerinizle suçlu çıkarılacaksınız. — Matta 12:37

Günlük konuşmalarımızda, inanlı karakterini geliştirici, kuvvetlendirici olmayan sözlerin ağzımızdan kaçmasına izin veririz. Birbirimizi imanda geliştirici sözler söylememiz için Kutsal Ruh’un bizi konuşmalarımızda disiplin etmesine razı mıyız?

Uzun yıllar önce, hükümete ait bir süt çiftliğinde çalışıyordum. Bir sabah oradaki çobanlardan iyi bir inanlıyla konuşuyordum. Bir ara ağzımdan bir inanlının ağzına yakışmayan bir söz çıktı. Çoban bana yaklaşıp, “Amos, ne dedin?” dedi. Utancımdan kıpkırmızı olduğumu söylemeye gerek yok. Bu dersi uzun süre unutmadım. Bu tür şeyler tanıklığımıza gölge düşürecektir. Eğer gerçekten tövbe edersek, Tanrı sadıktır ve bizi bağışlayacaktır.

“Size şunu söyleyeyim, insanlar söyledikleri her boş söz için yargı günü hesap verecekler” (Matta 12:36). İsa’nın bu sözlerine gerçekten inanıyor muyuz? Boş (değersiz) sözler söyleyip bu tür şakalar yapmaktan kaçınmalıyız. “Bunlar size yakışmaz. Bunun yerine şükredin” (Efesliler 5:4). Bu kötülükten tövbe edelim ve birbirimizi iman yoluna devam etmeye, onda köklenip sağlamlaşmaya teşvik edelim. Konuşmalarımızda İsa’nın şu sözlerine dikkat edelim: “Evet’iniz evet, ‘hayır’ınız hayır olsun. Bundan fazlası Şeytan’dandır.” Konuşurken sözlerimize çok dikkat etmemiz gerekmektedir.

Lütuf çağında yaşıyoruz ama Tanrı’nın lütfunu geçersiz saymak istemeyiz.“Şöyle ki,‘Yaşamdan zevk almak, iyi günler görmek isteyen, dilini kötülükten, dudaklarını yalandan uzak tutsun’” (1.Petrus 3:10). Tanrı’nın çocuklarını kutsal bir yaşama çağırdığı çok açıktır. “Sizi çağıran Tanrı kutsal olduğuna göre, siz de her davranışınızda kutsal olun” (1.Petrus 1:15).


Lütuf dolu konuşmalar olduğu gibi lütuf dolu bir dinleme tarzı da vardır.