fbpx

Resim: kolibri5

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Efesliler 1:17

Rabbimiz İsa Mesih’in Tanrısı, yüce Baba, kendisini tanımanız için size bilgelik ve vahiy ruhunu versin diye dua ediyorum.Efesliler 1:17

Bugün yeni bir gün. Bugün neler olabileceğini bilmiyoruz. Ailemizden biri bir kaza geçirebilir ya da biz merdivenden düşüp bacağımızı kırabiliriz. Duygusal bakımdan acı çeken ya da öfkeli olan birisiyle karşılaşabiliriz. Neler olacağını ancak Tanrı bilir. Peki biz bu durumlara nasıl karşılık vereceğiz?

Hayat, Tanrı tarafından belirlenmiş durumlardan oluşur. Tanrı’nın hayatımıza girmesine izin verdiği durumlar üzerinde kontrol sahibi değiliz . Bunlar acı verici ya da zor olabilirler. Durumların yönetiminde olmayı çok istesek bile, Tanrı bizden kendimizi kaybetmeyerek bilinmeyenleri kabul etmemizi ister (Yeremya 17:10).

Tanrı bizleri aynı zamanda o bilinmeyenlere geçmeye de çağırmıştır. Bunu nasıl mı yaparız? “Bilgelik ve vahiy ruhu”yla (Efesliler 1:17). Ne söyleyeceğimizi ya da nasıl karşılık vereceğimizi her zaman bilmesek de, bu durumlar eğer O’na izin verirsek Rab’bin Ruhu’nun hayatımıza girmesi için kapıyı açar.

17. ayette bilinmeyenleri kabul etmekle aynı düşünce çizgisinde olan bir başka anahtar söz vardır: “kendisini tanımanız için.” Tanrı bizim ne kadar zayıf ve çabuk unutmaya yatkın olduğumuzu bilir. Bu durumları, yüreklerimizi Kendisine çekmekte kullanır. Bu O’nu tanımak içindir. Bundan kim mi yararlanır? Biz.

Tanrı, İsrail oğullarını çölde kırk yıl dolaştırdığında bunu onların iyiliği için yapmıştı. “Tanrınız RAB’bin sizi kırk yıl boyunca çölde dolaştırdığı uzun yolculuğu anımsayın! Buyruklarına uyup uymayacağınızı, amacınızın ne olduğunu öğrenmek için sizi sıkıntılara sokarak sınadı” demişti. Tanrı bizi o kadar çok sever ki, Kendisine hizmet edip etmediğimizi görmek için motivasyonlarımızı sınar. Bugün O’na güvenmeli ve O’ndan yüreğimizi temizlemesini istemeliyiz.


Boyun eğmeyi öğrenmek için sıkıntılara ihtiyacımız vardır.