fbpx

Resim: Johannes Plenio

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Efesliler 3:14–21

Mesih’in iman yoluyla yüreklerinizde yaşamasını dilerim… sevgide köklenmiş ve temellenmiş olarak... — Efesliler 3:17

Birkaç dönümlük bataklık alanda kereste toplamaya yardım ettim. Alan şartları en iyileri olmadığı halde, orada iyi kaliteli keresteler vardı.

Ağaçlar birbirine yakın ve çok yüksekti ama kökleri fazla derine inmiyordu. Büyük ağaçları çıkarttığımızda, rüzgâr fidanlara daha hızlı vuruyor ve bazılarını kökünden söküyordu.

Ben de bu ağaçlar gibi genç bir inanlı mıyım? Köklerim ne kadar sağlam? diye merak ettim.

“Ne mutlu o insana ki günahkârların yolunda durmaz… Ancak zevkini RAB’bin Yasası’ndan alır ve gece gündüz onun üzerinde derin derin düşünür. Böylesi akarsu kıyılarına dikilmiş ağaca benzer…” (Mezmur 1:1-3). Tanrı Sözü’nü ne kadar gayretle etüt edersek, köklerimiz o kadar kuvvetli ve derin olur ve rüzgârdan korkmamız gerekmez. İyice köklenmiş bir ağacı sökmeye çalışarak yukarıdan çektiğimizde, ağaç toprağın üzerinde kırılır. Ağacı sökmeye çalışmadan önce köklerin etrafındaki toprağı kazmak çok daha iyi sonuç verir.

Tarih boyunca Tanrı Sözü’nü yok etmek için birçok girişimlerde bulunulduğu halde Tanrı Sözü yok edilememiştir. Birçok insan inancından ötürü acı çekmiş ve hayatını vermiştir ancak kökleri Tanrı Sözü’nde ise, bu kişiler yerlerinden kıpırdatılamaz kişilerdir.

“Yer ve gök ortadan kalkacak, ama benim sözlerim asla ortadan kalkmayacaktır” (Luka 21:33).


Tanrı Sözü’nde köklenelim çünkü kökümüz, insanların onu sarsma çabalarına karşı sağlam durmamızı sağlar.