fbpx

Resim: Jijoartlife

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Galatyalılar 6

…Git, karıncalara bak, onların yaşamından bilgelik öğren..— Süleyman’ın Özdeyişleri 6:6

Bir gün öğle yemeği yerken birkaç karıncanın sandviçimden düşen birkaç kırıntıyla çok ilgilenir göründüklerini fark ettim. Bir karıncanın küçük bir kırıntıyı alıp götürdüğünü ve çok geçmeden daha fazlasını aramak için başka karıncaların oraya toplanmakta olduğunu gördüm.

Onlara daha büyük bir parça versem ne olacağını merak ettim, bunun üzerine karıncaların boyundan çok daha büyük olan bir parça koparttım. Çok geçmeden bir karıncanın ekmek parçasını çekmeye çalıştığını ama başaramadığını gördüm. Pes etmeden çekmeye devam etti. Biraz sonra başka bir karınca geldi ve kırıntının başka bir yerini tuttu ve ikisi beraber parçayı kıpırdatmaya başladı. Onu kıpırdatmaya başladıktan sonra projeye yardım etmek için iki karınca daha geldi. Onlar da itmeye başladılar ve çok geçmeden kırıntı hızlı bir şekilde ilerlemeye başladı. O kırıntının karınca yuvasına giremeyecek kadar büyük olduğunu bildiğimden küçük kafileyi izledim.

İki küçük karınca deliğe indiğinde onları eğlenerek izledim. Kırıntı birden bire durmuştu. Çok geçmeden aşağıdaki karıncalar onu yukarı ittiler ve tekrar denediler ama bir işe yaramadı. Peki pes mi ettiler? Kesinlikle hayır! O kırıntıyı parçalara ayırıp her bir parçası deliğe girip istiflenene dek, onu parça parça taşıdılar.

İnanlıların hayatta birbirlerine yardım ettiğini görmek çok güzeldir. Kırıntının iki ucundaki karıncalar kırıntıyı farklı yönlere çekselerdi, hiçbir yere varamazlardı. Etrafımıza bakarsak, bir kırıntıyla takılıp kalmış insanlar ve bu durumun cesaret kırıklığı ve başka sorunlar oluşturduğunu görebiliriz. Kırıntıyı, onları doğru yöne itmeye ya da çekmeye yardım etmek için bir fırsat olarak kullanalım. Bu, birbirimizle olan ilişkimizi kuvvetlendirir ve aynı hedef için birlik içinde hareket edebiliriz. Sonsuzluğa giden canlarla çalışıyoruz ve erişecekleri hedef konusunda yardımımız büyük bir fark yaratabilir.


İyilik tohumları eken kişi devam eden bir hasadın tadını çıkarır.