Resim: Dave Porter

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Nehemya 4:1–9, 17–23

Surun onarımına devam ettik… Çünkü herkes canla başla çalışıyordu. — Nehemya 4:6

Duvarlar. Duvarlara ihtiyacımız vardır. Duvarlar olmasaydı ne yapardık? Duvarlar hayatlarımızın ayrılmaz birer parçası haline gelmiştir. Gerçekten de, evimizin ve kilisemizin duvarları tamire muhtaç bir halde bırakılsa bunun kötü bir yöneticilik olduğunu düşünürüz. Ya ruhsal evimizin ve kilisemizin duvarları?

Nehemya, gayret dolu bir adamdı ve bu durum etrafındaki insanları hızla etkilemişti. Sayıları az da olsa, çalışıp Yeruşalim’in surlarını tamir etmeye azimli bir grup aileyi toplamakta büyük bir rolü olmuştu. Düşmanlar işi bozmaya ne kadar azimliyse, Tanrı halkı da işin güzel bir şekilde tamamlanması konusunda o kadar azimliydi. Bu insanlar Tanrıları’nın kentini çevreledi ve savaş zamanında Tanrı halkı ve Tanrı’nın düşmanları arasında bir set oluşturdular.

Biz de yaşadığımız çağda, içinde bulunduğumuz toplumlarda ev ve kilisenin duvarlarının sürekli olarak harap bir hale gelişine tanık olduk. O gayret ve vizyonun bir kısmını kaybettik. Şeytan çok yol kat etti. Tanrı günümüzde duvardaki gediğin önünde duracak insanlar aramaktadır. Nehemya gibi kalkıp Kutsal Kitap temelli duvarları yeniden yapılandıracak kişiler arzulamaktadır. Düşmana ve zamanın sınamasına direnecek duvarlara, yaşamın azgın rüzgârları çarptığında ayakta kalacak duvarlara ihtiyacımız vardır.

Sevgili kardeşim, sizin yaşamınız, eviniz ve kiliseniz ne durumda? Ayağa kalkın! Kendi yaşamlarımız, ailelerimiz ve kiliselerimiz uğruna duvarları yeniden inşa edelim. Rab’bin kuvvetiyle çalışırsak zaferli oluruz. Tanrı’ya övgüler olsun!


Çekişip münakaşa etmek yıkıp yok eder, ama birlik inşa eder.