fbpx

Resim: drippycat

Hazırlayan: Haluk Yılmaz

Karanlık ölüm vadisinden geçsem bile,

Kötülükten korkmam.

Çünkü sen benimlesin.

Çomağın, değneğin güven verir bana.

Mezmur 23:4

Çocukken hiç karanlıktan korktunuz mu? Belki gece yarısı uyandınız ve paniğe kapıldınız. Ya da belki bir gece lambasına ihtiyacınız vardı. Umarım sizi rahatlatan ve huzur içinde uyumanıza yardımcı olan bir sevdiğiniz vardır.

Yetişkinler olarak çoğu insan karanlıktan korkmaz. Elbette bilinmeyen yerlerdeki karanlık sokaklara gitmeye çalışmıyoruz ama karanlıkta uyumayı tercih ediyoruz, dolayısıyla bu yaygın bir korku değil. Ancak yaşlandıkça fiziksel karanlıktan çok daha korkutucu şeylerin olduğunu fark ediyoruz. Haberleri izlerken insanların birbirlerine yapabilecekleri korkunç şeyleri görüyoruz. Kendimiz ve çevremizdekiler için de hastalık, savaş ve felaketlerden korkarız.

Çoğu kişi için ölüm her şeyden önce korkulacak şeydir. Ölümle yüzleşmek, etrafı tehlikelerle ve yalnızlıkla dolu karanlık bir vadide yürümek gibi olabilir. Mezmur 23 bize Çoban’ın karanlıktan daha büyük olduğunu öğretir. Çomağı ve değneği hem bize yol gösterir, hem de gecenin dehşetinden korur. Onun varlığı, karanlığın hemen ortadan kalkacağı anlamına gelmez, ancak bu sınav boyunca teselli bulacağız. Çoban’a güvenenler vadiyle tek başına yüzleşmeyecekler ve bir gün artık ölümün, yalnızlığın ve bir daha karanlığın olmayacağı evinde O’na katılacaklar.

İncil’e göre İsa Mesih İyi Çobandır. O, çarmıhta ölerek ve günahkâr insanlar için öngörülen cezayı üstlenerek, koyunları uğruna yaşamını feda etti. (Yuhanna 10:10) Ölüm Gölgesi Vadisinde yürürken O’na neden güvenebiliriz? Çünkü O oradaydı. O geçti ve dirilerek ölüme galip geldi. Şimdi her birimize, O’nun kişisel günahlarımızın bedelini ödemek için öldüğüne ve yeniden dirildiğine inanarak yaşamlarımızı O’na vermemizi istiyor. Ayrıca O’nu dinleyeceğimize ve O’nun yönlendirdiği her yerde O’nu takip edeceğimize söz veriyoruz. Bir gün ölüm vadisine gireceksin ama korkmana gerek kalmayacak çünkü O, yolun her adımında seninle olacak ve sen huzur içinde uyuyabilirsin.


Neden Isa? O geçti ve dirilerek ölüme galip geldi.