fbpx

Resim: Kyle Nieber

Günah bir insan aracılığıyla, ölüm de günah aracılığıyla dünyaya girdi. Böylece ölüm bütün insanlara yayıldı. Çünkü hepsi günah işledi.  —Romalılar 5:12

Adem’le Havva günah işlemiş olduğu için, bütün insanlar günahlı birer doğayla doğmuşlardır. İnsanlar birbirlerini kandırarak, birbirlerinden nefret ederek ve birbirlerini öldürerek Tanrı’dan git gide daha çok uzaklaşmıştır.

Günah anne babalardan çocuklara geçmiştir, bu durum günümüzde bile devam etmektedir. Küçük bir çocuğu seyredin. Daha konuşup yürüyemediği halde, istediği bir şey kendisine verilmezse kızıp bağırır. Bir çocuğa oturmasını, yürümesini, kaşıkla yemesini ve anne babasını dinlemesi öğretilmelidir.

Ama kimsenin ona sorun çıkartmayı, kavga etmeyi ve yalan söyleme yi öğretmesi gerekmez. Bunları kendisi zaten yapabilir!

Hiç günah işlemeden, yalan söylemeden, kıskançlık yapmadan ya da hırsızlık yapmadan yaşamayı denediniz mi? Eğer günah işlemeden yaşamaya çalıştıysanız büyük bir olasılıkla bunun mümkün olmadığını biliyorsunuzdur. Neden biliyor musunuz? Çünkü bizler günahkârlarız. Bu dünyaya günah işleme eğilimiyle geldik. Yaptığımız kötü işler kötü, lekelenmiş yüreklerimizden kaynaklanır. Miras aldığımız bu günahlı doğa bizi kaçınılmaz bir biçimde ölüme götürür. Ruhlarımıza büyük bir işkence kaynağı olur. Esenliğimizi, huzurumuzu, sevincimizi ve cennete gidip sonsuza dek Tanrı’yla birlikte yaşama fırsatımızı elimizden alır.

Bu korkunç “günah” hastalığından nasıl kurtarılabiliriz? Günahtan kurtarılmak mümkün müdür ki?

1. Neden bütün insanlar günahkâr olarak doğmuştur?
2. Siz kendi hayatınızda herhangi bir günah görüyor musunuz?