fbpx

Resim: Son Akşam Yemeği Leonardo da Vinci

O’na bağımlı olmayan her eylemi cezalandırmaya hazır olacağız. —2.Korintliler 10:6

Rab’bin buyruklarını izlemek için her zaman kararlı ve hazır olmalıyız. Her düşüncemizi ve varlığımızın her yönünü O’nun yol gösterimine teslim etmeliyiz. İtaatsizlik, dengesiz ve kararsız olmamıza neden olur. Tanrı Sözü hakkında kuşku duymakla kendi kuvvetimizle ilgili gurur el eledir. Bu da bizi, Yeremya’daki kuşak gibi, işe yaramaz bir hale getirir.

Leonardo da Vinci’nin Son Akşam Yemeği adlı ünlü tablosuyla ilgili, itaatsizliğin sonuçlarını özetleyen bir öykü vardır. Da Vinci, şaheseri üzerinde çalışırken çizeceği Mesih için bir model arıyordu. Sonunda, Roma’nın kiliselerinin birinde, hayatı ve görünüşü çok güzel olan Pietro Bandinelli adlı bir koro üyesi buldu.

Yıllar geçti ve tablo hâlâ bitmemişti. Yahuda İskariyot adlı öğrenci hariç, tüm öğrenciler resmedilmişti. Leonardo şimdi yüzü günahtan sertleşmiş ve bozulmuş bir adam aramaya başladı. Ve sonunda Roma sokaklarında bir dilenci buldu. Adamın yüzü öylesine alçak görünüyordu ki, Leonardo ona baktığında ürperiyordu. Adamı, Yahuda’nın yüzünü resmederken kendisine modellik etmesi üzere tuttu. İşi bittiğinde onu göndermek üzereyken, “Henüz ismini öğrenemedim” dedi.

Adam, “Ben Pietro Bandinelli’yim” diye yanıt verdi. “Siz Mesih’i resmederken de sizin için modellik yapmıştım.”

İblis, “yalanın babası”dır ve bizi itaatsizlik içinde tutar. Sadece Tanrı’nın sevgi dolu disiplini bizi bu dünyada doğru yola getirebilir, yoksa öbür dünyada sonsuzluk boyunca acı çekeriz.

Yüzümüz kime hizmet ettiğimizi yansıtır.