fbpx

Yolunuz bir gün Almanya Berlin’e düşerse mutlaka Pergamon Musuem’u ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Tamamen orijinal materyallerden yeniden inşaat edilen muazzam ve nefes kesen İştar Kapısı ve tören yolu M.Ö. 575’te Eski Ahit’in Daniel kitabında adı geçen kral Nebukadnessar tarafından yaptırılmıştır.

1902 ve 1914 arasında Babil’de gerçekleşen kazılarda Robert Koldewey orijinal materyalleri ve kiremitleri kurtarabilmiş ve yaklaşık 15 senelik bir çaba sonucunda 1930’da devasa yapbozu Berlin’de ki bu müzede tamamlayabilmiş. Kapı’nın yüksekliği 14 metre, genişliği ise 30 metredir.

Her ne kadar değerli taşlardan yapılmış gibi görünse de, eritilmiş renkli camların kil kiremitlerle karıştırılmasıyla ortaya çıkmıştır. Kapının ve tören yolunun üstünde üç hayvan figürü görmek mümkündür. Aslan, Babillilerin savaş ve aşk tanrıçası, İştar’ı temsil etmektedir. Ejderha, Babil şehrinin koruyucusu Marduk’u temsil etmektedir. Son olarak öküz fırtına ve bereket tanrısı Bel’i temsil eden hayvandır. Bu üç tanrı’nın ikisi Yeremya peygamberin Babil’in düşüşü ile ilgili bir peygamberliğinde yer almaktadır: “Uluslara duyurun, haberi bildirin! Sancak dikip duyurun, hiçbir şey gizlemeyin! ‘Babil ele geçirilecek’ deyin, ‘ilahı Bel utandırılacak, ilahı Marduk paramparça olacak.’ Çünkü kuzeyden gelen bir ulus ona saldıracak, ülkesini viran edecek. Orada kimse yaşamayacak, İnsan da hayvan da kaçıp gidecek.” (Yeremya 50:2–3)

© Kutsal Kitap ve Arkeoloji


 

KAYNAKÇA:​

  • Kleiner, Fred. “Gardner’s Art Through the Ages.” Thompson Learning. Belmont, 2005, sf. 49.
  • Hoerth, Alfred J. “Archaeology & The Old Testament.” Baker Academic. Grand Rapids, 2009, sf. 375-377.
  • Türkçe Kutsal Kitap, Kitabı Mukaddes Şirketi & Yeni Yaşam Yayınları, Eski ve Yeni Çevirisi.
  • Resim: Rictor Norton. Wikimedia Commons.