fbpx

Eski Ahit’te zaman zaman İsrail halkının nasıl Tanrı’dan saptığını ve başka ilahlara yöneldiğini okumaktayız. Bu ilahlardan biri ve belki de Yahudilerin bu sapkınlık dönemlerinde en fazla yöneldiği Baal’dır. Peki Baal kimdir? Neden Kenan’da bu kadar ilah varken özellikle Baal tanrısına yöneliyorlardı? Hiç merak ettiniz mi?

Bildiğimiz kadarıyla İsrail halkı tarım ile uğraşan bir toplumdu. Tarım işleri onların yaşam kaynağıydı. Yani bugünün koşullarıyla değerlendirecek olursak maaşları, emeklilikleri ve sağlık sigortaları toprağın verimliliğine endeksliydi. Toprağın verimi düştüğünde veya kurak dönemler geldiğinde Tanrı’ya dualarla yakarırlardı. Fakat sabırlı bir şekilde dualarının yanıtını beklemektense, belki de fazla uyanık olduklarından dolayı, şanslarını bir de Baal tanrısı, yani fırtına tanrısı ile denerlerdi. Böylece halk uzun vadede hem Tanrı’dan uzaklaşır hem de toprağın düştüğü lanete esir düşerdi. Peki ya biz? Hayatımız dertlerle dolduğunda, Tanrı’nın yardımını gecikse de O’nu beklemek yerine hangi gizli putlara dönüyoruz acaba? Borca güvenmek mi, açgözlülük mü, şehvet mi, madde bağımlılığı mı, bizi Tanrı’dan uzaklaştıran ilişkiler mi?

Halbuki, Tanrı’nın bizden istediği, uygun zamanda çare sağlayacağına güvenmemizdir: “Dileyin size verilecek; arayın, bulacaksınız; kapıyı çalın, size açılacaktır. Çünkü her dileyen alır, arayan bulur, kapı çalana açılır. Aranızda hangi baba ekmek isteyen oğluna taş verir? Ya da balık isterse balık yerine yılan verir? Ya da yumurta isterse ona akrep verir? Sizler kötü yürekli olduğunuz halde çocuklarınıza güzel armağanlar vermeyi biliyorsanız, gökteki Baba’nın, kendisinden dileyenlere Kutsal Ruh’u vereceği çok daha kesin değil mi?” (Luka 11: 9-13)

© Kutsal Kitap ve Arkeoloji


 

KAYNAKÇA:​

  • Hoerth, Alfred J. “Archaeology & The Old Testament.” Baker Academic. Grand Rapids, 2009, sf. 220-222.
  • Souvay, Charles. “Baal, Baalim.” The Catholic Encyclopedia. Vol. 2. New York: Robert Appleton Company, 1907. 12 Apr. 2014 <http://www.newadvent.org/cathen/02175a.htm>\
  • Türkçe Kutsal Kitap, Kitabı Mukaddes Şirketi & Yeni Yaşam Yayınları, Eski ve Yeni Çevirisi.
  • Resim: Jatrow. Wikimedia Commons.