fbpx

Resim: pixelshot

Esenlik kaynağı olan Tanrı’nın kendisi sizi tümüyle kutsal kılsın. Ruhunuz, canınız ve bedeniniz Rabbimiz İsa Mesih’in gelişinde eksiksiz ve kusursuz olmak üzere korunsun. Sizi çağıran Tanrı güvenilirdir; bunu yapacaktır. —1.Selanikliler 5:23–24

Metnimiz, Selanik’teki kiliseye yazdığı mektubunu sonlandıran Elçi Pavlus’tan geliyor. Son sözlerinde kardeşlerini hem kutsuyor hem de onları teşvik ediyor.

Ruhsal okumamızı sonlandırmak üzere hem O’nun kutsamasının hem de O’nun teşvikinin yönlerini vurgulayayım.

İlk olarak, Pavlus bir kutsamada bulunuyor. Tanrı’nın kendisi sizi tümüyle kutsal kılsın… Kusursuz olmak üzere korusun. Pavlus okurlarının bir tamamlanmış kutsallık ve kusursuzluk yolunda olduğunu biliyor. Mesih’te olanların istikameti budur. Ne olacağımız tam olarak gerçeklik bulmuş değildir, bu yüzden de Pavlus “kılsın” diyerek dilekte bulunuyor. “Tanrı henüz tamamlanmamış olan bu işi tamamlasın” demeye getiriyor.

İkinci olarak, Pavlus bize güvence veriyor. Belki şöyle düşünüyorsunuzdur: “‘Tanrı kutsal kılsın’ ifadesi, Tanrı’nın kutsal kılmayabileceğini ima etmiyor mu?” Cevabımız hayır. Tanrı sizi kutsal kılacak ve kusursuz tutacaktır. Bundan nasıl emin olabiliriz? Tanrı’nın kimliğinden ötürü. Sizi çağıran Tanrı güvenilirdir. Tanrı halkını sadık bir şekilde korur. Tanrı sizi sadık bir şekilde koruyacak, bunu bugün, gelecekte her gününüzde ve sonsuzluklar boyunca yapacaktır. Tanrı bunu muhakkak yapacaktır.

Pavlus burada olabildiğince kendinden emindir: Bunu yapacaktır der. Güvenilir Babanız size göz kulak olduğu için, güvende olduğunuza ve olacağınıza dair hiçbir kuşkuya yer yoktur.

Geride bıraktığımız bu otuz bir gün çerçevesinde, O’nun koruma işlevini düşünelim.

Acı verici bir geçmişiniz var – ve Rab geçmişinizin sizi mahvetmemesi ya da yarınlarınızı tayin etmemesi için yaşamınızı korudu.

Dönüştürülmüş bir şimdiniz var – çünkü Rab bugün sizi koruyor ve her sabah size yeni merhametlerini sunuyor. İsa size bugün sizinle birlikte olan, yeni öykünüzde iman ve güvenle yaşamanız için size güç sağlayan kendi Ruhu’nu verdi.

Güvenli bir geleceğiniz var – çünkü Rab size verdiği vaatlerini tutacaktır.

O sizi korudu, koruyor ve koruyacaktır. Şimdiden sonsuza dek gelişinizi ve gidişinizi koruyacaktır.

Bunu muhakkak yapacaktır.


Tanrı’nın kim olduğuna güvendiğimizde, O’nun bizi “korumasını” neden isteyeceğimiz de açıktır. Geçmişinizde olanları düşünürken, kendinizi Tanrı tarafından korunmuş, korunan ve korunacak olan bir kişi olarak değerlendirmeniz size nasıl yardımcı oluyor?