fbpx

Resim:  espiegle

Hazırlayan: Haluk Yılmaz

 İkincisi de şudur: ‘Komşunu kendin gibi seveceksin.’ Bunlardan daha büyük buyruk yoktur.”. —Markos 12:31

Diğer ülkelerden gelen bereketleri duydun mu hiç? Ünlü bir İrlanda duası şöyle der: 

“Yol seni karşılamak için yükselsin. Rüzgar her zaman arkanda olsun. Güneş yüzüne her zaman sıcakça vursun. Ve yağmurlar tarlalarına yumuşakça düşsün.” 

Vay canına! Ne kadar tazeleyici! 

Bu bereketi hissedebilirsin – güneşin sıcaklığı anında ruhunu yükseltir. Ve İrlanda, kasvetli havasıyla bilinen bir yer olmasına rağmen, yağmurda bile huzuru görmeyi başarır. 

Türkçe’deki “Yolunuz açık olsun!” ifadesi, yolunun seni karşılamak için yükselmesi konseptini yankılamaktadır ve rüzgarın arkanda olması normalde bir engel olan şeyin bir avantaj olacağı anlamına gelir. 

Sonuçta, bu teşvik edici sözler birçok bereket gibi aynı şeyi ifade eder: Sevgi! 

Bir arkadaş, başka bir arkadaş için en iyisini diliyor ve eğer o bereket samimi ise, bu sevgi ve dostluk bağını büyütür, ki bu da yaşamaya değer kılan şeylerden biridir! 

İsa, takipçilerine birbirlerini sevmeyi öğretti. Ancak bunu nasıl yapacağımızı bilmek için neyi rehber olarak kullanıyoruz? O, “Komşunu kendin gibi sev” (Markos 12:31) ve “Başkalarının size yapmasını istediğinizi onlara siz yapın” (Matta 7:12) dedi. 

Açken yemek yemeyi sağlamak ister misin? Komşuna yemek sağla. 

Sıcak kalmak istiyor musun? Komşuna giyilecek bir şey sağla. 

Soru şu oluyor: “Komşum kim?” İsa, bu soruyu cevaplamak için bir hikaye anlattı (bkz: Luka 10:25-37). Kısa cevap: herkes! 

İsa bizi seviyor. Bize bu kadar çok sevildiğini gösterdi ki günahlarımızı almak ve kurbanımız olmak için öldü. (Yuhanna 3:16) Tekrar dirildi ve bize HAYAT verdi! Bolluk içinde, sonsuz, kutsal HAYAT! Bu hediyesini iman yoluyla kabul ettiğimizde, neşe ve huzura sahip oluruz, bu yüzden böyle yaşayalım. 

Eğer O’nun sonsuz yaşam hediyesini kabul etmediyseniz, sizinle konuşup bu yolculukta nasıl bir adım atabileceğinizi göstermek için sizinle konuşmaktan mutluluk duyarız. 

Eğer bu yürüyüşe başladıysanız – başkalarını kutsama fırsatını yakalayın! Onlara sevinç, huzur ve umut dolu sözlerle dua edin. Birlikte geçirilen cesaretlendirici zamanla onları kutsayın. Eğer yapabiliyorsanız, onlara bir yemekle kutsayın. Tanrı’nın iyiliğinin güneşini başkalarına yansıtabilir ve zorlu geçen bir günde onlara dostça bir itme sağlayabilirsiniz. 


Neden İsa Çünkü O, en yüce kutsal bereket!