fbpx

Christian Spies

Böylelikle içtenliği kanıtlanan imanınız, İsa Mesih göründüğünde size övgü, yücelik, onur kazandıracak. İmanınız, ateşle arıtıldığı halde yok olup giden altından daha değerlidir.

1.Petrus 1:7

İsa’nın çarmıha gerilmesinden önceki mahkemesinde O’nun dünyanın Kurtarıcısı olmaya yeterli olduğu ve kayıp dünya için büyük bir merhameti olduğu kanıtlanmıştı.

Bugünkü Kutsal Kitap okuma parçamız İstefanos ve onun imanının sınandığı zamandan söz etmektedir. İstefanos’un mahkemesi, İsa’nın göğe alınıp Baba Tanrı’nın sağındaki yerine yükseldikten sonra gerçekleşmişti. Hem İbraniler Kitabı’nın yazarı, hem de Markos, İsa’nın Tanrı’nın sağında oturduğunu bildirir.

İstefanos, Hristiyanlığın ilk şehidi olarak bilinir. Öfkeli kalabalık tarafından öldürülmek üzereyken, Tanrı ona bir vahiy verdi. Tanrı’nın yüceliğini ve İsa’yı Tanrı’nın yanında dururken gördü.

Ben İstefanos’un İsa’yı Baba’nın yanında otururken değil ayakta dururken görmesinin gerçek ve değerli bir nedeni olduğunu düşünüyorum. Tanrı’nın değerli çocuklarından biri, Şeytan ve onun kötü güçlerinin saldırısı altında tehlikedeyken, hatta ölme ihtimalleri varsa ona özel bir ilgi gösterilmektedir.

Derin suların ateşli denenmelerinden geçtiğimizde Kurtarıcımız’ın ayağa kalkıp o belirli denenme için özel ilgi ve lütuf verdiğini gözlerimizin önüne getirmemize izin verilmiştir. O denenme sadece, Tanrı’nın Kendi gücünü gösterebilmesi için, Tanrı’nın izniyle karşınıza çıkmıştır.

Yolda karşıma anlatılamaz ve acımasız tehlikeler çıktığı halde,
Yine de istekle giderim, geriye dönmek yerine,
Her gün bana lütfedeceğine güvenirim.