fbpx

Hristiyanlar Üç Tanrı’ya mı İnanıyor? [Kelam Kültür Kahve]

Haz 29, 2018Sık Sorulan Sorular, Videolar

Levav: Yürek | Bible Project Türkçe

Levav: Yürek | Bible Project Türkçe

Farklı kültürlerin insan yüreği, ne olduğu ve ne yaptığı konusunda farklı anlayışları vardır ve Kutsal Kitap yazarları da bu konuda istisna değillerdir. Bu videoda, “yürek” için kullanılan eski İbranice kelimelerin yanı sıra yüreklerimizin neyi temsil ettiğine dair farklı fikirleri keşfedeceğiz. Kutsal Kitap’ta insan düşüncesinin, duygusunun ve arzusunun özünü bu zengin ve muhteşem kelimeden daha iyi yansıtan bir kelime yoktur.

Musa’nın Beş Kitabı – Kusursuz Plan 42.Bölüm

Musa’nın Beş Kitabı – Kusursuz Plan 42.Bölüm

Kusursuz Plan’ın bu bölümünde; Levililer 14:11, Luka 5:12-14, Elçilerin İşleri 6:7, ayetleriyle Musa tarafından inanılan ilk 5 kitabın Levililer bölümünde yazılı ayetlerde İsrail halkının korunması ve pak kılınması için nelere dikkat edilmesini göreceğiz.

Yahve – RAB | Bible Project Türkçe

Yahve – RAB | Bible Project Türkçe

Yahve, Adonay, RAB … Tanrı’nın birçok ismi varmış gibi görünür, o halde O’na nasıl seslenmem gerekir? Sizi, Yahudilerin ve Hristiyanların yüzyıllar boyunca yaratıcılarına söyledikleri tüm farklı isimlerin ardındaki etkileyici yolculuğa ve daha da önemlisi, nedenini keşfetmeye davet ediyoruz!

Şema – Dinle | Bible Project Türkçe

Şema – Dinle | Bible Project Türkçe

Duymak ve dinlemek aynı şey midir? Bu videoda, Kutsal Kitap bakış açısından kulağımıza giren sesin, nasıl “dinlemek” ile aynı anlama gelmediğini keşfediyoruz. Bu video, Kelime Çalışması serimizin ilk kısmı olan, “Şema” adlı eski bir Kutsal Kitap duasının altı bölümünden birincisidir.

Kutsal Kitap Anlatısındaki Kalıplar | Bible Project Türkçe

Kutsal Kitap Anlatısındaki Kalıplar | Bible Project Türkçe

Tasarım kalıpları, Kutsal Kitap yazarlarının anlatıyı birleştirmelerinin temel yollarından biridir. Eski ve Yeni Antlaşma’daki bireysel anlatılar, tekrarlanan kelimeler ve paralel temalar aracılığıyla düzenlenmiştir. Bu örüntüler Kutsal Kitap anlatısının ana temalarını vurgular ve tüm bunların nasıl İsa’ya uzandığını gösterir.