fbpx

Resim: Canva

Hazırlayan: Haluk Yılmaz

Hırsız ancak çalıp öldürmek ve yok etmek için gelir. Bense insanlar yaşama, bol yaşama sahip olsunlar diye geldim. —Yuhanna 10:10

Buna bağlı… Eğer “eğlence” tanımınız, Batman’deki Joker’ın hoşuna gidecek bir şeyse… tekrar düşünmelisiniz. Bazı insanların eğlenceli bulabileceği birkaç şey olabilir, ancak herhangi bir toplumda neyin izin verilebilir veya hatta sağlıklı olduğu konusunda her zaman sınırlar vardır.

Sorun, genel olarak dini deneyimlerden kaynaklanabilir. Bazı insanlar şunu düşünür: Tüm dinler sadece bir dizi kuraldan ibarettir! Ya da filmlerden veya televizyon programlarından kaynaklanabilir; eski rahibeleri veya rahipleri gülümseyen herkesi cezalandıran şekilde betimler.

“Footloose” filminde, Kevin Bacon genç bir adam rolünde dans etmek isteyen birini oynuyor ama yerel vaiz buna izin vermiyor. Bu film, baskı altında tutulan Hristiyanların vaizler ve Hristiyanlık hakkındaki düşüncelerini yansıttı. Yıllar içinde, bu betimleme daha popüler hale geldi.

Garip bir şekilde, bu Hristiyanlık versiyonu, herhangi bir zevki kötülük olarak gören bir Yunan felsefesi olan Stoisizme daha yakın. Bu felsefe, Helenistik dünyada birçok insanı ve yüzyıllar boyunca birçok Hristiyan liderini etkiledi ve ve Hristiyanlığa kötü bir ün kazandırdı.

Peki, Kutsal Kitap ne diyor? İyi bir özet bulmak için İsa’nın ne dediğine ve nasıl davrandığına bakalım.

Öncelikle, ne dedi? Kendi inananlarına bolluk dolu bir yaşam vermek için geldiğini söyledi! (Yuhanna 10:10) Bu tam olarak eğlence anlamına gelmiyor, ancak bunun, geleneksel olarak insanların keyif aldığı yaşamları sürdürmeleri için geldiği anlamına geliyor. Ayrıca komşunu kendin gibi sev ve ne yaparsan yap, Tanrı’nın yüceliği için yap. Başka bir deyişle, eğer “eğlenceniz” kardeşinize zarar veriyorsa, o zaman hayır… Ayrıca, eğlence anlayışınız Tanrı’yı yüceltmiyorsa, o da hayır.

Bu, bizi büyük bir kural listesine geri götürüyor gibi görünüyor ve belki de haklısınız. Ama futbol veya basketbol gibi kuralsız bir oyun düşünün. Kaos olurdu… Hiç gol şansı olmazdı. İnsanlar topu istedikleri yere gönderebilir ve bir amacı olmazdı. Ancak o kuralları bilir ve uyarlısanız, kendinizi son derece eğlendirebilirsiniz.

İsa Mesih, kendi hayatıyla bunu nasıl yapılacağını gösterdi. Luka İncili’ne bakarsanız, İsa’nın insanların evlerinde çok zaman geçirdiğini göreceksiniz. Yemek yemekten, düğün veya tatil kutlamalarından keyif aldıkları ve bir arada zaman geçirdikleri görülüyor –biraz… eğlenceli gibi görünüyor!

Yani, Tanrı’nın size hiç eğlenmemenizi istemediği fikrini hatırlayın. Fikir, Tanrı’nın isteği doğrultusunda yaşamak ve O’nun ve O’nun insanlarıyla O’nun tasarladığı şekilde vakit geçirmekten keyif almak. Tabii ki, hala zorluklar olacak: zulüm, zorluk, üzüntü, hastalık, vb. Ancak bu şeyler, bu hayatın zayıflığını gösterir ve sonsuza dek Rab’bin huzurunda olmayı ve sonsuza dek O’nun iyiliğinden zevk almamızı sağlar!


Neden İsa? Çünkü bize bolluk dolu bir yaşam veriyor! (Ve biraz eğlence de!)