fbpx

1. Kutsal Kitap teolojisi, bir Hristiyan’a Tanrı’nın öyküsü ışığında kendi bireysel öyküsünü anlamayı öğretir. Bir Hristiyan, Tanrı’nın tarih boyunca egemen olduğunu ve binlerce yıldır bir kurtuluş planı üzerinde çalıştığını anlarsa, kendi bireysel öyküsünü ve yaşamını daha büyük bir bakış açısıyla görebilir.

2. Kutsal Kitap teolojisi, bir Hristiyan’a nereden geldiğini ve nereye gitmekte olduğunu öğretir. Kutsal Kitap teolojisi, yaratılıştan yeni yaratılışa, Kutsal Kitap’ın bütün hikâyesini bir araya toplar. Bir Hristiyan, insanlığın geri kalanı gibi kendisinin de günah içinde doğduğunu ve şu anda Tanrı’yla ve O’nun halkıyla birlikte, sonsuz bir paydaşlığa doğru ilerlemekte olduğunu anlarsa, bu ona tüm zorlukların ortasında umut, cesaret ve sevinç kaynağı olacaktır.

3. Kutsal Kitap teolojisi, bir Hristiyan’a Kutsal Kitap’ın tümünün nasıl uyum içerisinde olduğunu öğretir. Kutsal Kitap’ın herhangi bir bölümünü, o bölümün kurtuluş tarihi içerisinde bulunduğu yeri ve zamanı bilmeden açıp okursanız, büyük ihtimalle kafanız karışacak ve hevesiniz azalacaktır. Ancak Kutsal Kitap teolojisi bu noktada Hristiyanlara, Kutsal Kitap’ın nasıl uyum içerisinde olduğunu öğretir ve bu, her bir parçayı daha iyi anlamamızı sağlar.

4. Kutsal Kitap teolojisi, bir Hristiyan’a Kutsal Kitap’ın farklı bölümlerini hayatında nasıl uygulayacağını öğretir. Levililer’de gördüğümüz kurbanların bir Hristiyan’la ne alakası olabilir ki? Ya da Kenan diyarının İsrailliler tarafından işgal edilmesinin? Ya da Davut ve Süleyman’ın krallıklarının?  Kutsal Kitap teolojisi Hristiyanların, Kutsal Yazılar’ın bütün bu bölümlerini, işaret etmekte oldukları Mesih’in eylemi ışığında anlamalarına ve bugün de bu bölümlerin hayatlarıyla nasıl alakalı olduğunu görmelerine yardımcı olur.

 

(c) Müjde Birliği. Asıl makaleye şuradan erişebilirsiniz: https://mujdebirligi.com/makaleler/kutsal-kitap-teolojisi-ve-topluluk-olarak-tapinma/