fbpx

Resim:  Jason Blackeye

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: 1.Petrus 1:1–9

Ama O tuttuğum yolu biliyor, beni sınadığında altın gibi çıkacağım. — Eyüp 23:10

Bazen güneşin batışı nefes kesici güzelliktedir! Geçenlerde kilisede birçoğumuz böyle bir güneş batışını seyrettik ve herkes ne kadar güzel olduğundan söz etti! Bazen güneşin batışı eşsizdir; bazıları çok renklidir, bazen de sadece güneşin batışıdır. Daha başka zamanlarda bulutlar güneşi saklar ve güneşin batışını göremeyiz.

Güneşin battığı bazı zamanları diğerlerinden daha görkemli yapan nedir? Güneşin batışının güzelliğini etkileyen birkaç şey vardır ama aralarında en önemlisi bulutlardır. Genelde bulutlar olumsuz olarak düşünülür. Güneşi saklarlar. İnsanlar yağmurlu günlerde sık sık yakınıp şikâyet eder. Ama hangisi daha önemlidir: Güneş mi, yağmuru getiren bulutlar mı? Her ikisinden de doğru miktarda olmasına ihtiyacımız vardır. Her ikisi de doğru miktarda olduğunda güneşin batışı daha da güzel olur.

Hayatın da, denenmeler, zorluklar, üzüntü, hastalık vb. gibi çeşitli bulutları vardır. Çoğu kişi bunları kötü ya da olumsuz olarak düşünür. Ama Kutsal Yazılar bize farklı bir bildiride bulunur. Yakup 1:3, “imanınızın sınanması dayanma gücünü yaratır” der. Doğru miktardaki denenmelerle, Tanrı’nın gözünde daha kuvvetli, derin ve güzel oluruz. Hayatlarımızda bizi güzel yapmak için bulutlara ihtiyacımız vardır. Hayatınızda Tanrı’ya yaklaşıp O’nu daha da değerli bulduğunuz zamanları bir düşünün. Gökleriniz bulutlu olduğu zamanlar değil miydi? Bulutların güneşin batışını daha güzel bir hale getirdiğini unutmayın!


Bulutlar güneşin batışını güzelleştirdiği gibi, Tanrı da denenmeleri hayatlarımızı güzelleştirmekte kullanır.