fbpx

Resim: Michael Haslim

Her kötülük günahtır…  —1. Yuhanna 5:17

 

Günah işleyen, yasaya karşı gelmiş olur. Çünkü günah demek, yasaya karşı gelmek demektir  —1. Yuhanna 3:4

Tanrı yeryüzünü yarattı ve yeryüzü harikaydı. Nehirler ve denizlerde dalgalar sessizce sahile vuruyordu. Hava çiçeklerin tatlı kokusuyla doluydu. Ağaçlar meyvelerle doluydu ve kuşlar ötüyordu. Adem’le Havva, Aden Bahçesinde mutlu bir şekilde yaşıyordu. Yeryüzünde hiçbir kötülük yoktu. Tanrı, Adem’le Havva’nın Kendisiyle özgürce paydaşlık içinde olmasını ve varlığının tadını çıkartmasını sağlamıştı. Ama…

Bir gün korkunç bir şey oldu! Adem’le Havva günah işledi.

Tanrı kutsaldır ve günahı cezalandırmadan bırakamaz. Bu nedenle Adem’le Havva’nın o harika cennetten kovulmaları gerekti. Adem yeryüzünü yönetmek için buraya konmuş olduğundan, işlediği suç yeryüzüne kötülük getirdi. Tanrı Adem’e, “Toprak senin yüzünden lanetlendi” dedi ve o andan itibaren tarlalarda dikenler büyümeye başladı ve toprağı işlemek zor bir hal aldı. Kurtlar ağaçları ve meyveleri mahvetmeye başladılar ve hayvanların birçoğu yırtıcı bir hale geldi. İnsanlar her türlü kötülüğü yapmaya ve hastalanıp ölmeye başladı.

Bütün bunlar neden oldu? Yeryüzü ve insanlar neden bu kadar çok değişti? Bunun nedeni insanın günah işlemesiydi. Günah insanlığı Tanrı’dan uzaklaştırdı ve onları çok mutsuz bir hale getirdi. Günah, kötülük, kıskançlık, yıkım, acı ve ölüm getirdi. Günah insanların mutluluklarını yok eder ve bütün dünyaya kargaşa getirir.

Öyleyse günah nedir?