fbpx

Resim: Jan Tinneberg

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Yaratılış 4:1–8

Doğru olanı yapsan, seni kabul etmez miyim? Ancak doğru olanı yapmazsan, günah kapıda pusuya yatmış, seni bekliyor. Ona egemen olmalısın.”Yaratılış 4:7

Evde, büyüme yıllarımda herkesin hatalı gibi göründüğü ve hiçbir şeyin istediğim gibi olmadığı zamanlar oluyordu. Etrafta dünyaya öfkeli ve huysuz bir biçimde dolaşıyordum. Annem bana Yaratılış 4:7’yi aktarırdı.

Bu çabuk bir kendini sınama ayetidir. Kızgın ve dünyaya öfkeli olduğumda, sorun her zaman bendedir. Öfke her zaman bir karardır. Öfkelenmeyi ya da öfkelenmemeyi seçeriz. Buna zorlanmayız. Karşılaştığımız her durum karakterimizin bir sınavıdır. Kayin, Habil’e öfkeliydi. Kayin’in sorunu Habil değil, kendisiydi. Kayin günümüzde yaşasaydı, reddediliş hisleri ve kardeş kavgası sorunu hakkında bir destek grubu bulur ve nihai olarak davranışları ve patlamaları için suçlayacak birini bulurdu.

Bizimle başka insanlar arasında duvarlar oluşturanın günah olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Gurur, kıskançlık, kendini zavallı hissetme, korku, güvensizlik, şehvet, öfke ve hiddet günahtır. Bir günah sorunumuz olduğunu kabul etmemiz, onu itiraf ve tövbe edip, Rab’bin sevinciyle yolumuza devam etmemiz gerekir. Gerçek mutluluk ve sevinç, kusursuz bir ortamda olmaktan değil, karşılaştığımız şeylere Mesih benzerliğinde karşılık vermekten oluşur.


Kardeşinizin bekçisi olun.