fbpx

“Mesih İsa günahkârları kurtarmak için dünyaya geldi” sözü, güvenilir ve her bakımdan kabule layık bir sözdür. Günahkârların en kötüsü benim.

—1.Timoteos 1:15

1.Timoteos, 2.Timoteos ve Titus’daki “güvenilir sözler” değerli bir etüt oluşturur. Bundan sonraki ayetimizdeki “güvenilir söz,” “bu denli büyük kurtuluş” (İbraniler 2:3) üzerinde düşünürken hislerimizi temsil etmelidir.

Bir başka “güvenilir söz” de, kendimizi Tanrı yolunda eğitmemizi öğütleyen 1.Timoteos 4:7–9’da yer alır. Sadece bedensel ve yararı geçici olan fiziksel egzersizden farklı olarak Tanrı yolunda yürümenin ruhsal ve sonsuz değeri vardır. Eğitmek olarak tercüme edilen Grekçe fiil, Olimpiyatlar türündeki oyunlara hazırlanan sporcuların yoğun bir şekilde spor yapmaları düşüncesini taşır. Kendimizi Tanrı yolunda eğitmemiz bu tür bir yoğunluk ve adanmışlığı yansıtıyor mu?

“Şu güvenilir bir sözdür: “O’nunla birlikte öldüysek, O’nunla birlikte yaşayacağız” (2.Timoteos 2:11). Bu, Kutsal Yazılar’daki paradokslardan biridir. Benliğe dayalı düşünce bu “güvenilir sözü” anlayamaz. Onu ruhsal düşünce yaşamalıdır. Gerçekten de Mesih’teki yaşamın anahtarı O’nunla birlikte ölmektir.

Titus 3:8’deki “güvenilir söz” kendisinden önceki ayetten söz etmektedir. Bize Tanrı’nın sevgisi ve merhameti, Kutsal Ruh aracılığıyla yeniden doğuşumuz ve yenilenmemiz, lütufla aklanmamız ve Mesih’teki sonsuz umudumuz hatırlatılmaktadır. Bunun sonucu olarak O’nun yüceliği için “kendimizi iyi işlere vermeye özen göstermemiz” (Titus 3:8) gerektir.

Bu “güvenilir sözler”in bizi Rab’be sadık bir yaşam yaşamaya esinlendirmesi dileğiyle!

Mesih’i tanıyın, canınız rahata kavuşur.