fbpx

Resim: Warren Wong

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Yoel 2

RAB diyor ki,“Şimdi oruç tutarak, ağlayıp yas tutarak bütün yüreğinizle bana dönün.”  Yoel 2:12

Mike iyi bir inanlı olduğunu düşünüyordu. İçki ve uyuşturucu kullanmıyordu. Çok çalışıyordu ve her zaman dürüst olmaya çalışıyordu ve ilk karısına sadık kalmıştı. Kendisinden epey memnundu.

Bir gün Mike’a ciddi bir hastalık teşhisi konuldu. Yıkılmıştı. Doktorun karamsar bir ifadeyle o korkunç sözü; “kanser” sözünü söyleyişini hatırladıkça yüreğini korku sarıyordu. Tanrı neredeydi? Neden başına böyle korkunç bir şey gelmesine izin vermişti? Mike durumu anlayamıyordu.

Sonra aynı sokakta oturan bir komşusunu düşündü. Çiftçi Ben, tamamen güvendiği bir adamdı. İnancı ve dindarlığı gerçekti. O mutlaka yardım edebilirdi.

Ben komşusunu gördüğünde traktörünü durdurup üzerinden indi ve elini uzattı. Mike’ın ihtiyacı olan tek şey buydu. Bir yandan kendi ahlaksal erdemlerine dikkat çekerken bir yandan da kuşku ve korku dolu duygularını anlatmaya başladı. Ben onu dikkatle dinledi ve sonra İsa’nın bizleri günahın gücü ve ölüm korkusundan kurtarmaya geldiğine tanıklık etmeye başladı.

Mike birden rahatsız oldu ve çok geçmeden oradan ayrıldı. Çünkü Mike’in bir sorunu vardı. Tütün bağımlısıydı ve bundan vazgeçmeye razı değildi. Bunun yanı sıra, diğer iyi özelliklerinin bu bir tek küçük günahı kapatacağında ısrar ediyordu.

Mike, günümüzde inanlı olduğunu söyleyen birçok insanın tipik bir örneğidir. Gururlu, tutarsız, dünyasal ve zayıftı. Sorun, çoğu kez teslim olmamış, hiçbir zaman tamamen tövbe etmemiş bir yürekten kaynaklanır.

Kutsal Kitap’a uygun gerçek tövbe, yas, ağlama ve zararı mümkün olduğu kadar telafi etmeyi gerektirir. Böylece karakter, inanç ve kutsallık dolu bireyler olarak gelişebiliriz. Ey Tanrı, yokla beni!


Bir şeye mal olmayan Hristiyanlık, bir şeye de değmez.