fbpx

Resim: sweetlouise

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: 1.Samuel 18:1–9

Dost her zaman sever, kardeş sıkıntılı günde belli olur. — Süleyman’ın Özdeyişleri 18:24

Günümüzde birçok insan gerçek dostluğun anlamını bilmiyor. Birçok insanın arkadaşları var ama başlarına kötü bir şey geldiğinde ya da bir ölüm gerçekleştiğinde başvurabileceği, dayanabileceği biri yok. Bu da sıklıkla yaşamlarda cesaret kırıklığına, hatta depresyona yol açıyor. Hristiyanlar olarak Tanrı dostumuzdur ve en iyi dostumuz olmalıdır. Ama yeryüzünde de yakın dostlara ihtiyacımız vardır.

Nasıl arkadaş ediniriz? Kutsal Kitap, “Dost her zaman sever, kardeş sıkıntılı günde belli olur” der (Süleyman’ın Özdeyişleri 18:24). İçimizi ferahlatan, yanlarında kendimizi rahat hissettiğimiz insanlar vardır. Herhangi bir zamanda evimize ya da işyerimize uğrar, zor durumlarda yardım etmeye gelir ve karşılığında hiçbir şey istemezler. Sıcak bir yaz günü bizi yoklamaya gelip yanlarında içecek bir şey ya da dondurma getirebilirler. Kendimize sıklıkla bunu nasıl yaptıklarını sorarız. Belki bize olmamız gereken kişi olarak değil de, olduğumuz kişi olarak bakarmaktadırlar. İşlerinin bizi kınamak değil, cesaret vermek olduğunu düşünürler. Bir insan bizimle böyle bir bağlantı kurduğunda kalplerimizi ona açmamak zordur.

Kime karşı dostça davranmalıyız? Kardeşimize, komşumuza ya da bir dosta ihtiyacı olan herkese bir dost olmalıyız. Dostlara neden mi ihtiyacımız var? Çünkü inanlı yaşamını yaşamak için teşviğe ihtiyacımız var ve iyi ve kötü zamanlarda bize yardım edecek olanlar dostlarımızdır.


Stresli zamanlarda, bir dostumuzun olması ve bizim de birilerin dostu olmamız çok önemlidir.