fbpx

Resim: Kawanchai Phanthong

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Luka 22:20–30

Aranızda en büyük olan, en küçük gibi olsun; yöneten, hizmet eden gibi olsun…Luka 22:26

Character Sketches [Karakter Eskizleri] (Cilt 2) adlı kitabında yazar, “Gerçek büyüklüğe erişmek için, ilk önce büyüklüğün ne olduğu hakkındaki fikirlerimizi kafamızdan çıkartmamız lazımdır” der. Bugünkü Kutsal Kitap okuma parçamız, insanın büyüklük fikriyle (yani güç sahibi olmakla) Tanrı’nın büyüklük tanımını (hizmet etme konumunda olmak) karşılaştırarak bu sözlerin doğruluğunu örneklemektedir.

Kutsal Kitap’ta büyük olarak adlandırılan insanları bir düşünün: Musa, Daniel, Davut, Yusuf ve diğerleri. Bu adamlar büyük yöneticilerdi ama onları büyük yapan yönetim konumunda olmaları değildi. Tanrı, ilk önce başkalarına hizmet edip başkalarının ihtiyaçlarını karşılayarak büyük olduklarından yönetimde olmalarına izin vermişti. Musa, insanların yöntemlerini kullanarak büyük olmaya çalışmıştı. Tanrı onu çöle götürerek çok sıkı bir hizmet okulundan geçirmişti. Musa, ancak başkalarının ihtiyaçlarını karşılamayı öğrendikten sonra, önder olmaya uygun bulunmuştu.

Çoğu kez kendi ihtiyaçlarımızı (isteklerimizi) karşılamakla o kadar meşgulüzdür ki, Rab’bin hizmet etmemiz konusundaki talimatını unuturuz. Gerçek sevinç hizmet edilmekten değil, hizmet etmekten gelir. İlginç olan, biz başkalarının ihtiyaçlarını karşılarken, kendi ihtiyaçlarımızın karşılanmış olduğunu görmemizdir.

Ey Göksel Efendim,
Teselli bulabilmeye değil verebilmeye
Anlaşılmaya değil, anlamaya
Sevilmeye değil, sevmeye uğraşayım.
Çünkü ancak vererek alırız,
Affettiğimizde, affediliriz.
Ve ölerek sonsuz yaşama doğabiliriz.
—Assisili Francis


Gerçek büyüklük, erişilmeye çalışılacak bir hedef değil, hizmet etmeyi öğrenmenin bir yan ürünüdür.