fbpx

Resim: Pixabay from Pexels

Kutsal Kitap’tan Okunacak Bölüm: Yeşaya 40:12–21

O boşluğun üzerine kuzey göklerini yayar, hiçliğin üzerine dünyayı asar.Eyüp 26:7

Kutsal Kitap’ın doğru olduğunu nereden bilebilirim? Birçok insanın sorduğu soru budur. Bunu bilmenin birkaç yolu vardır, özellikle de içeriğini gözlemleyip yazılmış olduğu süreyi düşünün.

Kutsal Kitap bir bilim kitabı olarak yazılmamıştır ama bilimsel olarak doğrudur. Kristof Kolomb’un zamanında insanlar dünyanın bir tabak gibi düz olduğunu düşünüyordu. Kenardan düşmesinler diye okyanusta fazla açılmaya korkuyorlardı. Ferdinand Magellan (1480–1521) dünyanın etrafını gemiyle dolaşarak bu teorinin yanlış olduğunu kanıtlamıştı. O zamandan beri, insanlar uzaya uydular ve aya içinde insan olan uzay gemileri gönderdiler. Bunlar aracılığıyla resimler çekerek yeryüzünün neye benzediğini kendileri gördüler.

Tanrı bütün bunları Kendi Sözü’nde çok uzun bir süre önce bildirmişti. Yeşaya, “Dünya dairesi üzerinde oturan O’dur” diyerek yeryüzünün yuvarlak olduğu fikrini vermişti. Tanrı, Yeşaya’ya dünyanın yuvarlak olduğunu bildirmekle kalmamış, ondan da uzun yıllar önce Eyüp aracılığıyla konuşarak,“O boşluğun üzerine kuzey göklerini yayar, hiçliğin üzerine dünyayı asar” demişti.

Bizler, Eyüp ve Yeşaya’nın günümüzdeki insanların sahip olduğu araçlara sahip olmadıklarını biliyoruz. Binlerce yıl önce yaşamış oldukları halde, bir aletten çok daha fazlasına, Tanrı’ya, yeri ve göğü yaratan, her şeyi bilen Tanrı’ya sahiptiler. Bu yüzden bu ve yazılmış olan diğer ayetleri ve Kutsal Kitap’ın bilimsel gerçeklerle uyum içinde olduğunu düşündüğümüzde bunlar Kutsal Kitap’ın doğru olduğu hakkında bize güvence verir.


İnsanların iddiaları çoğu kez sadece teoridir ama Tanrı’nın Sözü her zaman sarsılmaz ve doğrudur.